مهاجرت به استرالیا از طریق مدیریت پروژه

متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق مدیریت پروژه معمولا افرادی هستند که یا مدرک مهندسی عمران در گرایش مدیریت ساخت را دارند و یا مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی عمران و یا مهندسی معماری را دارند. مهاجرت به استرالیا از طریق مدیریت پروٰژه بر خلاف سایر مشاغل مورد نیاز استرالیا همه ساله حتی ۱۰ درصد از ظرفیت از پیش تعیین شده برای دریافت دعوت نامه هم نمی رسد و معمولا بالای ۹۰ درصد ظرفیت آن برای دعوت نامه بدون استفاده باقی می ماند. ما در این مقاله سعی می کنیم تا شرایط مهاجرت به استرالیا برای مدیرت پروژه را به صورت اختصاصی برای اولین بار به صورت کامل شرح دهیم.

آیا مهندسان عمران و مهندسان معماری و مهندسان صنایع می توانند برای رشته مدیریت پروژه  Construction Project Manager از سازمان VETASSESS استرالیا اسسمنت مثبت بگیرند؟

اگر سوال فوق سوال شما نیز هست و هنوز پاسخ منطقی و قانع کننده ای برای آن تا کنون نشنیده اید. اگر با هر وکیل مهاجرت و یا مشاور مهاجرتی که صحبت می کنید پاسخ های نقض کننده دیگری را دریافت می کنید. اگر پاسخ هایی که دریافت کرده اید یکی درمیان پاسخ مثبت و منفی هستند، بدون این که دلیل قانع کننده همراه با مدرک قانونی ثابت کننده ای همراه آن پاسخ ها باشد. مسلما این مدل پاسخ ها هرگز به شما اجازه نمی دهد تا با خیال راحت به ادامه پروسه مهاجرتی خود بپردازید و با اطمینان درباره آینده پرونده مهاجرتی خود تصمیم بگیرید.

ابتدا سعی میکنم توضیح دهم که چرا اصلا رشته ی Construction Project Manager  رشته ی پر متقاضی است و چرا انتخاب آن مناسب است؟

مهاجرت به استرالیا از طریق رشته مدیریت پروژه بسیار کار پیچیده و دشواری است از جهت دیگر رشته ی مدیریت پروژه از چند جهت رشته ی استراتژیکی است. دلیل آن هم در ابتدا این است که این رشته جزو رشته های لیست مشاغل بلند مدت استرالیا MLTSSL  است. این بدین معناست که گرفتن اسسمنت مثبت در این رشته و کسب امتیاز حداقلی، این تضمین را به شما می دهد تا قطعا در کوتاه ترین زمان ویزای کار استرالیا 189 را دریافت نمایید بدون آن که در صف انتظار طولانی قرار بگیرد.

اولا: این رشته جزو لیست مشاغلی است که وت اسس استرالیا Vetassess آن را ارزیابی می کند و جزو لیست گروه A  می باشد. یعنی داشتن حداقل یک سال سابقه کار به علاوه لیسانس معادل لیسانس استرالیا الزامی است.( لیست دانشگاههای ایرانی مورد تایید استرالیا چک شوند ) اما آیا این یک سال سابقه کار که حداقل است می تواند کافی باشد؟ پاسخ کاملا روشن است. خیر.

دلیل: هیچ مدیر پروژه ای را نمی توان پیدا کرد که با یک سال سابقه کار بدون گذراندن مسیرهای شغلی و ارتقا رتبه بتواند به این شغل برسد پس اگر سابقه کار شما کمتر از 4 سال است شاید بهتر است کمی راجع به انتخاب این رشته بیشتر فکر کنید با هر رشته و گرایشی که باشید.

برای این رشته منظور از تحصیلات کاملا مرتبط تحصیلات در رشته مدیریت پروژه و ساخت می باشد. وت اسس استرالیا Vetassess بیان می کند که افراد با مدرک تحصیلات مدیریت عمومی بدون پاس کردن دروس مدیریت ساخت و یا دروس عمرانی و فقط به واسته دروس مدیریت ارزیابی مثبت نخواهند شد. پس این رشته مناسب افرادی که تحصیلات مهندسی صنایع دارند و در زمینه مدیریت پروژه های عمرانی مشغول به کار هستند مناسب نخواهد بود.

پاسخ اما برای رشته ی مهندسی عمران کمی پیچیده تر می باشد. داشتن تحصیلات در رشته عمران اگر در ریز نمرات پاس شده در دوره لیسانس و یا ارشد اگر دروسی مربوط به مدیریت ساخت و مدیریت زمان بندی پروژه پاس شده باشد و سابقه کار کاملا مرتبط داشته باشید می تواند خیلی امیدوار باشد.

برای رشته ی معماری اما این پاسخ هرگز روشن نخواهد بود ، و کاملا به سیلابس دروس پاس شده وابسته است. در صورتی که در سیلابس دروس از رشته های مدیریت ساخت و ساز و مدیریت زمان بندی پروژه و دروس عمرانی دروسی را پاس کرده باشید و سابقه کار کاملا مرتبط با مدیریت پروژه و ساخت داشته باشید طبق گفته سازمان وت اسس استرالیا VETASSESS  پرونده شما کیس بای کیس بررسی خواهد شد و باید منتظر پاسخ سازمان وت اسس استرالیا Vetassess بود. و هرگز پاسخ 100 درصدی روشنی برای فارغ التحصیلان رشته معماری وجود نخواهد داشت .

ریسک درخواست ارزیابی از سازمان وت اسس استرالیا برای رشته مدیرت پروژه

 برای متقاضیانی که با مدرک معماری خواهان انجام ارزیابی به عنوان مدیریت پروژه از سازمان وت اسس هستند این نکته را نباید فراموش کنند که در صورتی که درخواست آنها به هر دلیل به عنوان مدیریت پروژه رد شود دیگر امکان درخواست ارزیابی به عنوان نقشه کش عمران از سازمان وت اسس را نخواهند داشت زیرا قبلا توسط مدارکی به صورت کتبی و رسما اعلام کرده اند که تمام سوابق کاری آنها کاملا مرتبط با مدیریت پروژه بوده است که کاملا با ارائه درخواست مجدد به عنوان نقشه کش عمران در تناقص خواهد بود.

توصیه نگارنده درباره شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق مدیریت پروژه

به شخصه اعتقاد دارد که افرادی که امکان دریافت ارزیابی مثبت در رشته مدیریت پروژه از سازمان وت اسس استرالیا را دارند در هیچ صورتی این شانس را از دست ندهند و حتما این پروسه را انجام دهند زیرا سازمان وت اسس این ارزیابی را بدون نیاز به داشتن نمره پی تی ای انجام میدهند. و از طرفی افرادی که این ارزیابی مثبت را از سازمان وتاسس دریافت می کنند با داشتن امتیازهای کم هم کاملا به دریافت دعوت نامه از استرالیا امیدوار خواهند بود. پس حتما قبل از هر گونه اقدامی با وکیل مهاجرت خبره مشورت نمایید. ( آموزش پی تی ای برای مهاجرت به استرالیا )