این مقاله مناسب افرادی هست که فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در سطوح کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند و تصمیم دارند برای دریافت ویزای کار استرالیا به روش مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر اقدام نمایند. همه ساله اداره مهاجرت استرالیا در ابتدای سال مالی لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا را اعلام و بروز رسانی می کند که رشته های مختلف مهندسی کامپیوتر شانس بالایی برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر را دارا هستند.

آن هم به دلیل ظرفیت های بسیار بالایی است که در این لیست مشاغل استرالیا به آنها اختصاص داده می شود. نکته با اهمیت اما اینجاست که اکثر رشته های مرتبط با مهندس کامپیوتر جزو لیست بلند مدت و استراتژیک استرالیا MLTSSL هستند یعنی می توانند با داشتن امتیاز مناسب برای تمامی ویزاهای کار استرالیا اقدام نمایند. ( مشاهده آخرین لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا )

بررسی راهکار های مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر

 مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر جزو نکاتی است که افراد درمورد آن تحقیق می کنند و نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که برای رشته مهندسی کامپیوتر در استرالیا تعدادی کد شغلی در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود دارد. این کد ها چیزی حدود ۶ تا ۷ کد شغلی هستند که برای هر کدام برا اساس مدرک تحصیلی فرد متقاضی و نوع کار او می توان از بین این کد ها بهترین گزینه را انتخاب نمود. اما نکته با اهمیت این است که گاهی بر اساس نوع مدرک تحصیلی فرد در گرایش های مختلف علوم کامپیوتر و نوع کاری که او می تواند ادعای انجام دادن آن را داشته باشد چند گزینه می توانند همزمان واجد شرایط باشد. آنجاست که ما سعی می کنیم علاوه بر در نظر گرفتن دو مورد فوق تحلیلی از شرایط دعوت نامه های صادر شده در ماههای گذشته برای این گزینه های موجود را بررسی کنیم و گزینه ارجع را انتخاب نمایییم.

 معرفی سازمان ارزیاب مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر

 مهندسی کامپیوتر در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا ۲۰۱۹ نیز وجود دارد و مانند گذشته اداره مهاجرت استرالیا وظیفه بررسی و صدور اسسمنت برای این کد شغلی را به سازمان کامپیوتر استرالیا ACS واگذار کرده است. سازمان کامپیوتر استرالیا ACS جزو سازمان هایی است که در بررسی مدارک دقت بسیار بالایی را بخرج می دهد که این نکته باعث می شود ما وسواس بیشتری در زمان تحلیل کد های شغلی مهاجرتی استرالیا بخرج دهیم تا هرگز اتفاق خارج از کنترل رخ ندهد.

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر

بررسی مدارک مورد نیاز برای اخذ ارزیابی مثبت از سازمان کامپیوتر استرالیا

برای دریافت اسسمنت مثبت از سازمان ACS استرالیا ( سازمان کامپیوتر استرالیا ) شما باید مدارک خواسته شده توسط این سازمان را در زمان ارسال مدارک کاملا تکمیل کرده و سپس ارسال نمایید. مدارکی که از شما خواسته شده شامل:
۱- مدارک شناسایی معتبر با اعتبار کافی ( پاسپورت مد نظر است )
۲- مدارک تحصیلی ( کاردانی ( در صورتی که دارید ) و مدرک تحصیلی کارشناسی و یا بالاتر…) ( لیست دانشگاههای ایرانی مورد تایید استرالیا )
۳- نامه شرح وظیفه باید تنظیم و ارائه گردید که تمامی پارامتر های اعلام شده توسط سازمان کامپیوتر استرالیا برای رشته مهندسی کامپیوتر در آن لحاظ شده باشد.
۴- ارائه فیش حقوقی معتبر
۵- ارائه بیمه یا واریزی حساب و یا مالیات پرداختی

۶- سازمان کامپیوتر استرالیا برای ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری نیازی به ارائه نمره زبان ندارد. یعنی اینکه شما می توانید ارزیابی مثبت خود را از سازمان کامپیوتر استرالیا دریافت نمایید بدون آنکه نمره زبانی به این سازمان ارائه کرده باشید. اما با توجه به اینکه رشته های کامپیوتر برای مهاجرت به استرالیا و دریافت دعوت نامه نمره زبان بالایی نیاز دارند سعی نمایید تا پی تی ای ۷۹ دریافت نمایید. ( صفحه تخصصی آموزش زبان انگلیسی – پی تی ای و پیش نیاز آزمون پی تی ای )

میانگین درآمد برای مهندس کامپیوتر در استرالیا در سال ۲۰۱۸

میانگین درآمد برای مهندس کامپیوتر در استرالیا در سال ۲۰۱۸ برای خانم ها و آقایان متفاوت اعلام شده است.برای آقایان با میانگین سنی 40 سال میانگین درآمد مهندس کامپیوتر در استرالیا در سال ۲۰۱۸ معادل ۱۰۴۰۰۰ دلار بوده است. اما میانگین درآمد برای مهندس کامپیوتر در استرالیا ۲۰۱۸ برای خانم ها با میانگین سنی ۴۶ سال معادل ۱۱۶۰۰۰ دلار بوده است.

بررسی نقاط بسیار مهم و تاثیرگذار در پروسه دریافت نتیجه ارزیابی مثبت از سازمان ارزیاب مربوطه و همچنین بیان ریسک های موجود در پروسه مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر

 بخش عمده ریسک در مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر این است که در زمان انتخاب کد های شغلی از لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا دقت کافی را بخرج دهید و در زمان این انتخاب تحقیق کامل را داشته باشید که آیا مدرک تحصیلی شما برای این کد شغلی کافی است یا خیر؟ آیا سابقه کار مورد نیاز برای دریافت ارزیابی مثبت از سازمان کامپیوتر استرالیا برای مهندس کامپیوتر را دارا هستید یا خیر؟ نکته حیاتی دیگر بررسی نوع سوابق کاری قابل اثباتی است که باید بررسی شود که آیا دقیقا نیازمندی های موجود در سازمان کامپیوتر استرالیا را برطرف می نماید یا خیر. نکته حیاتی دیگر در اسسمنت مهندسی کامپیوتر توسط سازمان کامپپیوتر استرالیا ACS نوشتن یک نامه سابقه کار است با تمامی شرایط و نیازمندی های معرفی شده توسط سازمان کامپیوتر استرالیا که اتفاقا به شدت هم سخت گیرانه است. اما نکته آخر و مهمترین نکته تنظیم یک نامه سابقه کار با دقت کامل و بر اساس دو محور که نباید تضادی بین آنها وجود داشته باشدد. این دو محور به ترتیب این ها هستند:
۱- سازمان کامپیوتر استرالیا برای هر کد شغلی تعدادی شرح وظیفه مشخص کرده که انتظار دارد شما با انتخاب هر یک از کد شغلی های فوق این شرح وظایف را در نامه ارائه شده توسط شما ببیند.
۲- نامه باید به گونه ای تنظیم شود که کار واقعی شما را نیز در بر بگیرد زیرا کارفرمای شما هر نامه ای را که شما بخواهید امضا نخواهد کرد مگر این که این نامه تا حدود بسیار زیادی نزدیک به کاری باشد که شما واقعا در آن محل انجام داده اید.
با دانستن این دو نکته است که از حساسیت تنظیم نامه سابقه کار آگاه می شویم.
اگر در هر یک از سه بخش ضعف هایی وجود داشته باشد می تواند باعث منفی شدن جواب اسسمنت توسط سازمان کامپیوتر استرالیا ACS گردد که معمولا پرونده مهاجرت به استرالیا در این شرایط از دست رفته خواهد بود. پس شما باید دقت داشته باشید که این سه مرحله را با دقت و صحت کامل پشت سر می گذارید تا به مرحله ویزای استرالیا نزدیک تر شوید.

آیا برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی کامپیوتر باید مدرک تحصیلی مهندسی کامپیوتر داشت؟

شرایط سازمان مهندسین کامپیوتر استرالیا تا حدود زیادی با سایر سازمان های ارزیاب مدارک در استرالیا متفاوت است. سازمان کامپیوتر استرالیا برای مهندسان کامپیوتر شرایط متفاوتی گذاشته است . به طور مثال شما می توانید برای مهاجرت به استرالیا به عنوان مهندس کامپیوتر مدرک دکتری کامپیوتر داشته باشید و یا شما می توانید هیچ مدرک تحصیلی نداشته باشید و صرفا با نوشتن RPL و ارائه ۸ سال سابقه کار می توانید به عنوان مهندس کامپیوتر از سازمان کامپیوتر استرالیا ارزیابی مثبت دریافت نمایید.

آیا با داشتن مدرک بین المللی مانند سیسکو و یا MCSE یا MCSD ماکروسافت برای سازمان کامپیوتر استرالیا به عنوان مهندس کامپیوتر اقدام کرد؟

بله شما در صورتی که مدرک بین المللی در زمینه کامپیوتر ( شبکه یا سایر گرایش های آن ) دارید و این مدرک شما معتبر باشد می توانید برای مهاجرت به استرالیا به عنوان مهندس کامپیوتر اقدام نمایید. اما سابقه کاری که از شما کسر می شود چیزی بین ۶ تا ۸ سال خواهد بود.

من شنیده ام که سازمان کامپیوتر استرالیا ACS برای ارزیابی مدارک مهندسین کامپیوتر از سابقه کار کسر می کند؟این درست است؟

بله متاسفانه سازمان کامپیوتر استرالیا ACS جزو سازمانهایی است که بیشترین تعداد سال را از سابقه کار متقاضیان کسر می کند. بازه سالهایی که این سازمان کسر می کند بین ۲ تا ۸ سال است. از برخی پرونده ها ۲ سال و از اکثر پرونده ها بیش از ۲ سال بین ۴ تا ۸ سال کسر می شود.

می خواهم به عوان مهندس کامپیوتر ارزیابی شوم اما زمانم محدود است و سنم در حال تمام شدن است آیا می توانم فست ترک کنم ؟

متاسفانه برای رشته های مهندسی کامپیوتری برای مهاجرت به استرالیا تا کنون سرویس فست ترک ( سرویسی که در قبال پرداخت هزینه بیشتر پاسخ ارزیابی مدارک را سریع تر می دهد) برقرار نشده است و طبق روال این سازمان مدارک بین ۸ الی ۱۲ هفته رسیدگی می شوند.

برخی جاها خواندم که هزینه ارزیابی برای مهندسان کامپیوتر برای سازمان کامپیوتر استرالیا 500 دلار و برخی جاهای نوشته شده 550 دلار این تفاوت برای چیست؟

افرادی که می خواهند به عنوان مهندس کامپیوتر به استرالیا مهاجرت کنند دو دسته هستند. یا مدرک تحصیلی مربوط به رشته کامپیوتر از دانشگاه دارند که هزینه آنها ۵۰۰ دلار است. یا افرادی هستند که مدرک بین المللی دارند و یا صرفا سابقه کار دارند و هیچ مدرک تحصیلی دانشگاههی ندارند این افراد باید در کنار مدارکشان RPL هم بنویسیند که این افراد هزینه ارزیابی مدارکشان ۵۵۰ دلار است به دلیل وجود RPL.

آیا اگر من درخواستم به عنوان مهندس کامپیوتر رد شود سازمان ACS هزینه من را بر می گرداند؟

خیر سازمانهای ارزیاب استرالیا در صورت منفی شدن نتیجه اسسمنت مدارک شما هیچ هزینه ای را نمی گرداند و این نکته را باید توجه داشته باشید.

من یکبار برای رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار اقدام به دریافت اسسمنت از سازمان کامپیوتر استرالیا کرده ام. آیا اکنون می توانم به عنوان مهندس امنیت شبکه اقدام به دریافت ارزیابی از سازمان ACS استرالیا نمایم؟ زیرا در این رشته دعوت نامه سریع تر صادر می شود.

خیر متاسفانه شما قبلا مدارکتان را تحت عنوان مهندس کامپیوتر کارشناس نرم افزار ارسال نموده اید و اطلاعات شما در سازمان کامپیوتر استرالیا ذخیره و بایگانی شده است و شما قبلا توسط نامه هایی که از کارفرمایتان گرفته اید به عنوان مهندس نرم افزار معرفی شده اید و اکنون عوض کردن اینها معمولا نتیجه منفی به همراه خواهد داشت.

من مدرک تحصیلی ندارم اما ۱۶ سال گذشته به عنوان کارشناس سبکه کامپیوتر مشغول به کار بوده ام. آیا می توانم از طریق رشته کامپیوتر برای مهاجرت به استرالیا اقدام نمایم؟

بله شما می توانید با نوشتن RPL و ارائه مستندات کاری کافی به عنوان مهندس کامپیوتر برای مهاجرت از طریق کار به استرالیا اقدام نمایید. با نوشتن RPL از سابقه کاری شما ۸ سال کسر می گردد و به بقیه سابقه کارتان امتیاز تعلق می گیرد.