بعد از سال ۲۰۱۶ که رشته مهندسی نفت از لیست مشاغل مود نیاز استرالیا حذف شد ( لیست آن زمان با نام SOL بود که بعدا به لیست MLTSSL تغییر نام داد ) شک بزرگی بود برای تمامی فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت که می خواستند پروسه مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی نفت را انجام نمایند. عملا راه برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس نفت بسته بود تا ابتدای سال ۲۰۱۹ که مجددا رشته مهندس نفت به لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بازگشت. اکنون نه تنها رشته مهندس نفت به لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بازگشته بلکه جزو رشته های لیست بلند مدت و استراتژیک استرالیا MLTSSL نیز قرار دارد.

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی نفت -مهندس نفت استرالیا

سازمانی که مسئولیت بررسی مدارک متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی نفت به آن واکذار شده سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia می باشد. سازمان مهندسی استرالیا EA دو پیش شرط برای ارزیابی رشته مهندس نفت دارد: ۱- دارا بودن نمره زبان پی تی ای ۵۰ برای ارسال مدارک به سازمان مهندسی استرالیا ۲-دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس معادل استرالیا و یا بالاتر- باید دقت داشت که شرط دوم در صورتی که مدرک لیسانس فرد سکشن دو باشد اما کارشناسی ارشد مهندس نفت داشته باشد کماکان انکان پذیر خواهد بود
سازمان مهندسی استرالیا برای ارزیابی مدارک رشته های مهندس نفت علاوه بر این دو شرط شرط دیگری قرار نداده و بر خلاف تصور داشتن حداقل یک سال سابقه کار جزو پیش شرط ها نیست. تنها متقاضیان باید بتوانند CDR مورد نیاز برای سازمان مهندسی استرالیا را طبق فرمت خواسته شده برای رشته مهندسی نفت تکمیل نمایند که این می تواند با سابقه کار کمتر از یک سال نیز انجام شود و یا از سوابق تحصیلی مانند پایان نامه ارشد مهندس نفت در تکمیل آن آورده شود. توجه داشته باشید که اگر شما مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی معدن را دارا هستید می توانید یکی از پروژه های خواسته شده در CDR را از پرژه پایان نامه تان انتخاب نمایید.

متقاضیان مهندسی نفت برای کدام یک از ویزاهای کار استرالیا می توانند اقدام نمایند

بعد از اخبار منتشر شده در اسفند ماه ۱۳۹۷ مبنی بر اضافه شدن حدود ۳۶ رشته به لیست مشاغل بلند مدت استرالیا , خوشبختانه این رشته هم جزو این ۳۶ رشته بود که توانسته بودند مجددا بعد از ۴ سال به مشاغل مورد نیاز استرالیا بازگردد و خبر خوشحال کننده تر این بود که اکنون متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس نفت از طریق تمامی ویزاهای کار استرالیا می توانند اقدام نمایند. این یعنی محدودیتی در انتخاب ویزای کار استرالیا نخواهند داشت. باید دقت داشته باشید بعد از تغییرات ماه نوابر و مشخص شدن ظرفیت دقیق مهندسی نفت برای مهاجرت به استرالیا این رشته احتمالا جزو مشاغلی خواهد بود که برای دعوت شدن به استرالیا امتیاز خیلی بالایی نخواهد خواست. با توجه به این که رشته مهندس نفت برای مهاجرت به استرالیا تازه به لیست برگشته است شما می توانید جزو نفرات اولی باشید که برای این رشته اقدام می نمایید پس بالطبع فردی قبل از شما در صف وجود ندارد که بخواهد باعث افزایش امتیازات در این رشته شود.
ویزای کار استرالیا ۱۸۹
ویزای کار استرالیا ۱۹۰
ویزای کار استرالیا ۴۸۹ و سایر ویزاهای کار استرالیا

حقوق مهندس نفت در استرالیا در سال ۲۰۱۸

طبق آخرین اخبار منتشر شده در استرالیا میزان حقوق پرداختی به مهندس نفت جزو بالاترین دستمزد ها در استرالیا می باشد. مبلغ دستمزد برای یک مهندس نفت آقا با سن ۳۸.۲ ماه حدود ۱۷۹ هزار دلار در سال می باشد که این میزان پرداخت به نوعی از تمامی رشته های مهندسی بالاتر بوده است. این حقوق برای خانم ها در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۳۳ هزار دلار برای خانم های با میانگین سنی ۳۳.۲ سال بوده است.