مهندسین مکانیک ( مهندسی مکانیک گرایش های مکانیک حرارت و سیالات – مکانیک جامدات و مهندسی مکانیک ساخت و تولید ) که در زمینه مرتبط با رشته تحصیلیشان مشغول به کار هستند می توانند برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس مکانیک اقدام نمایند.

رشته مهندسی مکانیک جزو لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا می باشد که این لیست همه ساله توسط اداره مهاجرت استرالیا بروز رسانی می شود و نکته با اهمیت برای مهندسان مکانیک این است که همه ساله رشته مهندسی مکانیک جزو لیست بلند مدت استرالیا MLTSSL بوده است. فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس مکانیک باید نیازمندی هایی که همه ساله توسط اداره مهاجرت استرالیا معرفی می شود را فراهم سازند تا بتوانند در برنامه مهاجرتی استرالیا اقدام نمایند. نیازمندی هایی که می توانند دارا بودن یک مدرک تحصیلی خاص باشند و یا نمره زبان پیش نیاز متفاوت. در این مقاله سعی می کنیم تا به بخش عمده ای از این نیازمندی ها را تا حد امکان توضیح دهیم.

معرفی کد شغلی مهندسی مکانیک از لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا

مهندسی مکانیک با کد شغلی 233512: Mechanical Engineer جزو لیست مشاغل بلند مدت و استراتژیک استرالیا MLTSSL است. برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک دارا بودن مدرک تحصیل مهندسی مکانیک از دانشکاههای معتبر در درجه لیسانس و یا بالاتر الزامی است که وجود دارد . حتما قبل از اقدام برای این رشته از سکشن یک بودن محل تحصیل لیسانستان مطمئن شوید.( ورود به بخش چک کردن سکشن بندی دانشکاههای ایران ) در صورتی که بعد از چک کردن دانشگاه لیسانس متوجه شدید لیسانس شما سکشن یک نمی باشد احتمالا انتخاب رشته ی مهندسی مکانیک برای مهاجرت به استرالیا شما با مشکل مواجه خواهد شد مگر اینکه مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک داشته باشید.

سازمان ارزیاب مهندس مکانیک برای مهاجرت به استرالیا

مهندسی مکانیک جزو مشاغلی است که اداره مهاجرت استرالیا صلاحیت بررسی و ارزیابی آن را به سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia واگذار کرده است. البته بعضی از کد مشاغل وجود دارند که مرتبط با مهندسی مکانیک هستند و آنها را سازمان TRA استرالیا ارزیابی می کند. سازمان مهندسی استرالیا برای ارزیابی رشته مهندسی مکانیک یکسری دستورالعمل و الزاماتی دارد که ما آن را برای شما در صفحه مخصوص به آن وارد کرده ایم. ( ورود به صفحه مخصوص سازمان مهندسی استرالیا ) در صورتی که مدرک شما بعد از بررسی مشخصص شد که باید از طریق سازمان TRA استرالیا برای ارزیابی مدارک برایش اقدام شود به صفحه مخصوص آن رجوع نمایید. ( سازمان TRA استرالیا )

مدارک مورد نیاز برای دریافت اسسمنت مثبت در رشته مهندسی مکانیک از استرالیا

متقاضیانی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک را دارند باید این نکته را دقت کنند که این انتخاب کد شغلی از بین کدهای شغلی مرتبط با رشته مهندسی مکانیک باید کاملا بر اساس مدرک تحصیلیشان و همینطور سوابق کاری قابل اثباتی باشد که دارند. دلیل این امر حساسیت های موجود در بررسی مدارک از طرف سازمان ارزیاب رشته مهندسی مکانیک سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia می باشد.
مدارک مورد نیاز برای دریافت اسسمنت در رسته مهندسی مکانیک از سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia :
۱- مدارک شناسایی معتبر با اعتبار کافی
۲- مدارک تحصیلی بعد از دیپلم ( کاردانی در صورت دارا بودن و مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه سکشن یک و یا مدارک تحصیلی بالاتر…)
۳- نامه شرح وظیفه یا همان نامه شرح شغلی برای مهندس مکانیک باید بر اساس پارامتر های مشخص شده توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia تنظیم شود
۴- فیش حقوقی معتبر از محل کار
۵- نوشتن یک CDR ( به صفحه مربوط به CDR سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia رجوع نمایید).
۶- داشتن نمره زبان معادل پی تی ای ۵۰ ( برای اطلاع درباره آزمون پی تی ای به صفحه مخصوص آن مراجعه نمایید.) در صورتی که قرار باشد مدارک شما برای ارزیابی به سازمان مهندسی استرالیا ارسال شود. اگر قرار به ارسال مدارک به سازمان TRA استرالیا باشد شما نیازی به داشتن نمره زبان برای دریافت نمره زبان برای ارزیابی مثبت از سازمان TRA استرالیا نخواهید داشت.

تعداد دعوت نامه های در نظر گرفته شده برای مهندس مکانیک در استرالیا در سال ۲۰۱۹

تعداد دعوت نامه در نظر گرفته شده توسط اداره مهاجرت استرالیا برای رشته مهندسی مکانیک با کد شغلی 2335 در دوسال گذشته روند نزولی داشته به نحوی که از ۲۳۰۰ عدد در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ در سال مالی جدید یعنی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ تعداد دعوت نامه های درنظر گرفته شده برای مهندسی صنایع مهاجرت به استرالیا به عدد ۱۷۸۰ رسیده است. این یعنی کاهش نزدیک به ۲۹ درصد نسبت به سال گذشته میلادی. البته باید به این نکته توجه کرد که این تعداد بیان شده تعداد کل دعوت نامه ای است که برای این کد ۴ رقمی که بین مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع مشترک است وجود دارد.

میانگین درآمد برای مهندسین مکانیک در استرالیا در سال ۲۰۱۸

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

میانگین درآمد ها برای مهندسین مکانیک در استرالیا در سال ۲۰۱۹ برای خانم ها و آقایان متفاوت اعلام شده است. برای آقایان میانگین درآمد حدود 127939 دلار در سال و برای خانم ها میانگین درآمد حدود 111545 دلار در سال است. البته این نکته فراموش نشود که میانگین درآمد برای مهندسان مکانیک در استرالیا در سال ۲۰۱۸ برای افراد با سن مشخص اعلام شده یعنی اعداد اعلام شده برای آقایان با میانگین سنی ۳۶.۷ سال و خانم ها با میانگین سنی ۳۱ سال می باشد.

بررسی نقاط حیاتی در پروسه دریافت اسسمنت و همچنین بیان ریسک های موجود که شاید بتوانند پاشنه آشیل یک پرونده مهاجرتی موفق باشند در اقدام برای مهاجرت به استرالیا مهندس مکانیک

بخش عمده ریسک ها در ابتدای کار به انتخاب صحیح کد شغلی بر می گردد. شما باید کد شغلی را انتخاب کرده باشید که از بین گزینه های موجود تطابق کامل با مدرک تحصیلی مورد نیاز برای اسسمنت مثبت این رشته توسط سازمان مهندسی استرالیا را داشته باشد و مینیمم نیازمندی موجود در زمینه مدرک تحصیلی توسط این سازمان را رعایت کرده باشد. نکته حیاتی دیگر بررسی نوع سوابق کاری قابل اثباتی است که باید بررسی شود که آیا دقیقا نیازمندی های موجود در سازمان مهندسی استرالیا را برطرف می نماید یا خیر. نکته حیاتی دیگر در اسسمنت مهندسی مکانیک توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia نوشتن یک CDR است با تمامی حداقل شرایط و نیازمندی های معرفی شده توسط سازمان مهندسی استرالیا که اتفاقا به شدت هم سخت گیرانه است. اما نکته آخر و مهمترین نکته تنظیم یک نامه سابقه کار با دقت کامل و بر اساس دو محور که نباید تضادی بین آنها وجود داشته باشدد. این دو محور به ترتیب این ها هستند:
۱- سازمان مهندسی استرالیا برای هر کد شغلی تعدادی شرح وظیفه مشخص کرده که انتظار دارد شما با انتخاب هر یک از کد شغلی های فوق این شرح وظایف را در نامه ارائه شده توسط شما ببیند.
۲- نامه باید به گونه ای تنظیم شود که کار واقعی شما را نیز در بر بگیرد زیرا کارفرمای شما هر نامه ای را که شما بخواهید امضا نخواهد کرد مگر این که این نامه تا حدود بسیار زیادی نزدیک به کاری باشد که شما واقعا در آن محل انجام داده اید.
با دانستن این دو نکته است که از حساسیت تنظیم نامه سابقه کار آگاه می شویم.
اگر در هر یک از سه بخش ضعف هایی وجود داشته باشد می تواند باعث منفی شدن جواب اسسمنت توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia گردد که معمولا پرونده مهاجرت به استرالیا در این شرایط از دست رفته خواهد بود. پس شما باید دقت داشته باشید که این سه مرحله را با دقت و صحت کامل پشت سر می گذارید تا به مرحله ویزای استرالیا نزدیک تر شوید.

اقدام برای مهندسی مکانیک بدون داشتن نمره زبان صحت دارد؟ یعنی من می توانم بدون داشتن نمره زبان با رشته مهندسی مکانیک اقدام به دریافت ویزای استرالیا نمایم؟

متاسفانه این سوالی است که زیاد درباره آن پرسیده شده است. در اصل ماجرا چنین است. مهندسان مکانیک برای مهاجرت به استرالیا اگر مدارکشان را برای ارزیابی به سازمان TRA استرالیا ارسال نمایند دیگر نیازی به داشتن نمره زبان برای ارزیابی مدارک ندارند. اما مهندس مکانیکی که مدارکش را برای سازمان مهندسی استرالیا ارسال می کند حتما باید نمره زبان پی تی ای ۵۰ ارائه نماید برای مرحله ارزیابی مدارک. اما در رابطه با بخش دوم سوال خیر هرگر چنین نیست و برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک باید شما در زمان پر کردن EOI نمره زبان خود را ارایه و ثبت نمایید. این بدان معناست که امکان مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک بدون داشتن نمره زبان وجود ندارد.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس مکانیک شما کدام را توصیه می کنید ؟ سازمان مهندسی استرالیا و یا سازمان TRA استرالیا ؟

در حالت کلی پرونده های مهاجرت به استرالیا در هر کیس کاملا متفاوت هستند. از آنجایی که سازمان TRA نمره زبان نیاز ندارد برای ارزیابی مدارک معمولا سازمان بهتری است برای ارسال مدارک مهندس مکانیک برای ارزیابی اما نکته ای که این مساله را خیلی حساس می کند این است که سازمان TRA سیلابس دروس را خیلی جدی چک می کند که کاملا مرتبط با کد شغلی انتخابی باشد و علاوه بر آن محل کار را نیز خیلی دقیق چک می کند که شغل درخواستی را بتواند مرتفع نماید. در حالت کلی پاسخ به این سوال به علت شرایط پیچیده ای که سازمان TRA استرالیا و سازمان مهندسی استرالیا برای رشته مهندسی مکانیک دارند بر اساس هر پرونده کاملا متفاوت است و بهتر است این پرونده به طور کامل بررسی شود و سپس پاسخ کاملا مناسب و درخور داده شود.

آیا اگر سازمان مهندسی استرالیا و یا سازمان TRA استرالیا درخواست من را برای مهندسی مکانیک را نپذیرند هزینه ای که پرداخت کرده ام را بر می گردانند؟

خیر هرگز چنین نیست و سازمان های ارزیاب مدارک استرالیا در صورتی که نتیجه اسسمنت شما مثبت یا منفی باشد در هیچ صورتی هزینه دریافتی به شما را بر نمی گردانند.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک آیا می توانم مدارکم را برای سازمان TRA استرالیا ارسال نمایم؟ زیرا این سازمان برای ارزیابی مدارک نیازی به نمره زبان ندارد؟

این امکان وجود دارد که مهندسان مکانیک مدارکشان را برای سازمان TRA ارسال نمایند در صورتی که بتوانند پیش شرط های لازم سازمان TRA را رعایت نمایند. سخت گیری هایی در سازمان TRA وجود دارد که اصلی ترین آنها چک سیلابس دروس می باشد. یعنی اگر شما می خواهید از طریق سازمان TRA استرالیا برای رشته مهندسی مکانیک اقدام نمایید حتما قبلش نیازمندی های آن کد شغلی مورد نظر و سیلابس دروس مورد نظری که نیاز دارد را چک نمایید و سپس اقدام به گرفتن اسسمنت از سازمان TRA نمایید.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک چه مدارکی باید ارائه نمایم؟

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا از طریق رشته مهندسی مکانیک اینها هستند: مدرک تحصیلی – نامه سابقه کار – فیش های حقوقی از محل کار – CDR که شامل سه پروژه کاری است – نمره زبان پی تی ای ۵۰ و یا آیلتس ۶

آیا با داشتن مدرک سکشن دو اما با نوشتن CDR قوی می توانم برای رشته مهندس مکانیک برای مهاجرت به استرالیا اقدام نمایم؟

از اصلی ترین پیش شرط های سازمان مهندسی استرالیا برای دریافت اسسمنت مثبت در رشته مهندسی مکانیک داشتن مدرک تحصیلی لیسانس معادل لیسانس استرالیا می باشد. این که گفته می شود اگر CDR ارائه شده به سازمان مهندسی استرالیا قوی نوشته شود باعث پروفشونال اسس شدن می شود هرگز چنین نیست و این مساله کاملا کذب است. باید توجه داشت که در حالت کلی باید CDR نوشته شده قوی باشد و این جزو پیش شرط ها است و نه شرط جداگانه.