بعد از سال ۲۰۱۶ که رشته مهندسی معدن از لیست مشاغل مود نیاز استرالیا حذف شد شک بزرگی بود برای تمامی فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن که برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی معدن می خواستند اقدام نمایند. عملا راه برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس معدن بسته بود تا ابتدای سال ۲۰۱۹ که مجددا رشته مهندس معدن به لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بازگشت. اکنون نه تنها رشته مهندس معدن به لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بازگشته بلکه جزو رشته های لیست بلند مدت و استراتژیک استرالیا MLTSSL نیز قرار دارد. تا این لحظه که مقاله نگارش می شود ظرفیت در نظر گرفته شده برای این رشته از طرف استرالیا اعلام نشده است.

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی معدن

سازمانی که مسئولیت بررسی مدارک برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس معدن در نظر گرفته شده سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia می باشد. سازمان مهندسی استرالیا دو پیش شرط برای ارزیابی رشته مهندس معدن دارد: ۱- دارا بودن نمره زبان پی تی ای ۵۰ برای ارسال مدارک به سازمان مهندسی استرالیا  ( صفحه مخصوص آموزش زبان انگلیسی و تدریس خصوصی مخصوص آزمون پی تی ای ) ۲-دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس معادل استرالیا و یا بالاتر. توجه داشته باشید در صورتی که مدرک لیسانس شما معدل لیسانس استرالیا ارزیابی نگردد شما امکان دریافت ارزیابی مثبت از سازمان مهندسی استرالیا را نخواهید داشت مگر اینکه شما تحصیلات تکمیلی در مقطع ارشد در رشته مهندس معدن را داشته باشید که می توانید در این صورت از بعد از تاریخ فارغ التحصیلی در کارشناسی ارشد واجد الشرایط دریافت ارزیابی مثبت از سازمان مهندسی استرالیا باشید.
سازمان مهندسی استرالیا برای ارزیابی مدارک رشته های مهندس معدن علاوه بر این دو شرط شرط دیگری قرار نداده و بر خلاف تصور داشتن حداقل یک سال سابقه کار جزو پیش شرط ها نیست . تنها متقاضیان باید بتوانند CDR مورد نیاز برای سازمان مهندسی استرالیا را طبق فرمت خواسته شده تکمیل نمایند که این می تواند با سابقه کار کمتر از یک سال نیز انجام شود و یا از سوابق تحصیلی مانند پایان نامه ارشد در تکمیل آن آورده شود.

متقاضیان مهندسی معدن برای کدام یک از ویزاهای استرالیا می توانند اقدام نمایند .

بعد از اخبار منتشر شده در اسفند ماه ۱۳۹۷ مبنی بر اضافه شدن حدود 36 رشته به لیست مشاغل بلند مدت استرالیا , خوشبختانه رشته مهندسی معدن هم جزو این 36 رشته بود که توانسته بودند مجددا بعد از ۴ سال به مشاغل مورد نیاز استرالیا بازگردد و خبر خوشحال کننده تر این بود که اکنون متقاضیان مهندس معدن برای مهاجرت به استرالیا از طریق تمامی ویزاهای کار استرالیا می توانند اقدام نمایند.
ویزای کار استرالیا ۱۸۹
ویزای کار استرالیا ۱۹۰
ویزای کار استرالیا ۴۸۹ و سایر ویزاهای کار استرالیا

میانگین حقوق مهندس معدن در استرالیا در سال ۲۰۱۸

طبق آخرین اخبار منتشر شده در استرالیا میزان حقوق پرداختی به مهندس معدن جزو بالاترین دست مزد ها در استرالیا می باشد. مبلغ دست مزد برای یک مهندس معدن آقا با سن ۳۸.۲ ماه حدود ۱۷۹ هزار دلار در سال می باشد که این میزان پرداخت به نوعی از تمامی رشته های مهندسی بالاتر بوده است. این حقوق برای خانم ها در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۳۳ هزار دلار برای خانم های با میانگین سنی ۳۳.۲ سال بوده است.