مهندسین عمران ( مهندسی عمران گرایش های آب – خاک – سازه -زلزله و غیره ) که در زمینه مرتبط با رشته تحصیلیشان مشغول به کار هستند می توانند برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی عمران اقدام نمایند. رشته مهندسی عمران جزو لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا می باشد که این لیست همه ساله توسط اداره مهاجرت استرالیا بروز رسانی می شود و نکته با اهمیت برای مهندسان عمران این است که همه ساله رشته مهندسی عمران جزو لیست بلند مدت استرالیا MLTSSL بوده است.

مهندسین عمران برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس عمران باید نیازمندی هایی که همه ساله توسط اداره مهاجرت استرالیا معرفی می شود را فراهم سازند تا بتوانند در برنامه مهاجرتی استرالیا اقدام نمایند. نیازمندی هایی که می توانند دارا بودن یک مدرک تحصیلی خاص باشند و یا نمره زبان پیش نیاز متفاوت. در این مقاله سعی می کنیم تا به بخش عمده ای از این نیازمندی ها اشاره کنیم.

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی عمران

مهندسی عمران با کد شغلی233211: Civil Engineer جزو لیست مشاغل بلند مدت و استراتژیک استرالیا MLTSSL است که زیر شاخه های آن می توانند به رشته های 233212: Geotechnical Engineer و 233214: Structural Engineer و 233215: Transport Engineer نام برد که هر کدام از این رشته با داشتن مدرک مهندسی عمران از دانشگاه معتبر و سکشن یک اقدام نمود. ( مشاهده آخرین لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا )

سازمان ارزیاب مهندس عمران برای مهاجرت به استرالیا

مهندسی عمران جزو مشاغلی است که اداره مهاجرت استرالیا صلاحیت بررسی و ارزیابی آن را به سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia واگذار کرده است. سازمان مهندسی استرالیا الزاماتی دارد که ما آن را برای شما در صفحه مخصوص به آن وارد کرده ایم. ( ورود به صفحه مخصوص سازمان مهندسی استرالیا ) شما با ورود به این صفحه می توانید از الزامات احتمالی که سازمان مهندسی استرالیا برای ارزیابی کد شغلی مهندسی عمران برای مهاجرت به استرالیا گذاشته است آگاه شوید.

شرایط دریافت اسسمنت از سازمان مهندسی استرالیا

افرادی که می خواهند تحت عنوان مهندس عمران به استرالیا مهاجرت نمایند باید این نکته را دقت نمایند که این انتخاب کد شغلی از بین کدهای شغلی مرتبط با رشته عمران باید کاملا بر اساس مدرک تحصیلیشان و همینطور سوابق کاری قابل اثباتی است که دارند باشد. دلیل این امر حساسیت های موجود در بررسی مدارک از طرف سازمان ارزیاب رشته مهندسی عمران که سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia است می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اسسمنت از سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia :

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی عمران

مهندس عمران

۱- مدارک شناسایی معتبر با اعتبار کافی
۲- مدارک تحصیلی بعد از دیپلم ( کاردانی و کارشناسی و به بالا…)
۳- نامه شرح وظیفه برای مهندس عمران بر اساس پارامتر های مشخص شده توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia
۴- فیش حقوقی معتبر از محل کار
۵- نوشتن یک CDR ( به صفحه مربوط به CDR سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia رجوع نمایید).
۶- داشتن نمره زبان معادل پی تی ای ۵۰ ( برای دانستن درباره آزمون پی تی ای به صفحه مخصوص آن مراجعه نمایید.)

تعداد دعوت نامه های در نظر گرفته شده برای مهندسی عمران در استرالیا در سال ۲۰۱۹

تعداد دعوت نامه در نظر گرفته شده توسط اداره مهاجرت استرالیا برای رشته مهندسی عمران با کد شغلی ۲۳۳۲ در دوسال گذشته روندی صعودی داشته به نحوی که از ۲۱۸۰ عدد در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ در سال مالی جدید یعنی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ تعداد دعوت نامه های درنظر گرفته شده برای مهندسی عمران مهاجرت به استرالیا به عدد ۳۵۱۰ رسیده است. این یعنی افزایش نزدیک به ۶۵ درصد نسبت به سال گذشته میلادی.

حقوق مهندس عمران در استرالیا در سال ۲۰۱۸

میانگین درآمد ها برای مهندسین عمران در استرالیا در سال ۲۰۱۹ برای خانم ها و آقایان متفاوت اعلام شده است.
برای آقایان میانگین درآمد حدود ۱۰۸ هزار دلار در سال و برای خانم ها میانگین درآمد حدود ۱۰۰ هزار دلار در سال است. البته این نکته فراموش نشود که میانگین درآمد برای مهندسان عمران در استرالیا در سال ۲۰۱۹ برای افراد با سن مشخص اعلام شده یعنی اعداد فوق برای آقایان با میانگین سنی ۳۹.۱ سال و خانم ها با میانگین سنی ۳۳.۲ سال می باشد.

بررسی نقاط حیاتی در پروسه دریافت اسسمنت و همچنین بیان ریسک های موجود که شاید بتوانند پاشنه آشیل یک پرونده مهاجرتی موفق باشند در اقدام برای مهاجرت به استرالیا مهندسی عمران

بخش عمده ریسک ها در ابتدای کار به انتخاب صحیح کد شغلی بر می گردد. شما باید کد شغلی را انتخاب کرده باشید که از بین گزینه های موجود تطابق کامل با مدرک تحصیلی مورد نیاز برای اسسمنت مثبت این رشته توسط سازمان مهندسی استرالیا را داشته باشد و مینیمم نیازمندی موجود درزمینه مدرک تحصیلی توسط این سازمان را رعایت کرده باشد. نکته حیاتی دیگر بررسی نوع سوابق کاری قابل اثباتی است که باید بررسی شود که آیا دقیقا نیازمندی های موجود در سازمان مهندسی استرالیا را برطرف می نماید یا خیر. نکته حیاتی دیگر در اسسمنت مهندسی عمران توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia نوشتن یک CDR است با تمامی شرایط و نیازمندی های معرفی شده توسط سازمان مهندسی استرالیا که اتفاقا به شدت هم سخت گیرانه است. اما نکته آخر و مهمترین نکته تنظیم یک نامه سابقه کار با دقت کامل و بر اساس دو محور که نباید تضادی بین آنها وجود داشته باشدد. این دو محور به ترتیب این ها هستند:
۱- سازمان مهندسی استرالیا برای هر کد شغلی تعدادی شرح وظیفه مشخص کرده که انتظار دارد شما با انتخاب هر یک از کد شغلی های فوق این شرح وظایف را در نامه ارائه شده توسط شما ببیند.
۲- نامه باید به گونه ای تنظیم شود که کار واقعی شما را نیز در بر بگیرد زیرا کارفرمای شما هر نامه ای را که شما بخواهید امضا نخواهد کرد مگر این که این نامه تا حدود بسیار زیادی نزدیک به کاری باشد که شما واقعا در آن محل انجام داده اید.
با دانستن این دو نکته است که از حساسیت تنظیم نامه سابقه کار آگاه می شویم.
اگر در هر یک از سه بخش ضعف هایی وجود داشته باشد می تواند باعث منفی شدن جواب اسسمنت توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia گردد که معمولا پرونده مهاجرت به استرالیا در این شرایط از دست رفته خواهد بود. پس شما باید دقت داشته باشید که این سه مرحله را با دقت و صحت کامل پشت سر می گذارید تا به مرحله ویزای استرالیا نزدیک تر شوید.

آیا با داشتن مدرک سکشن دو اما با نوشتن CDR قوی می توانم برای رشته مهندس عمران برای مهاجرت به استرالیا اقدام نمایم؟

خیر سازمان مهندسی استرالیا خیلی واضح بیان نموده که اصلی ترین شرط برای دریافت اسسمنت مثبت در رشته مهندسی عمران داشتن مدرک تحصیلی معادل لیسانس استرالیا و یا بالاتر است. در صورت داشتن مدرک پایین تر قطعا سازمان مهندسی استرالیا شما را به عنوان مهندس عمران پروفشونال ارزیابی نخواهد کرد.

مدرک تحصیلی من مهندسی عمران از دانشگاه سکشن یک است گرایش عمران-عمران. آیا می توانم برای رشته استراکچرال انجینیر اقدام کنم؟زیرا سریع تر می توانم با این رشته از استرالیا دعوت نامه بگیرم؟

خیر این امکان برای شما وجود ندارد زیرا یکی از شروط دریافت ارزیابی مثبت از سازمان مهندسی استرالیا برای رشته استراکچرال انجینیر داشتن مدرک کارشناسی کاملا معادل است. این بدان معنا است که باید لیسانس شما گرایش سازه باشد و یا اگر این طور نیست شما باید مدرک کارشناسی ارشد مهندسی سازه سکشن یک داشته باشید تا بتوانید برای این رشته اقدام نمایید.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی عمران چه مدارکی باید ارائه نمایم؟

برای این کار پیش شرط اصلی داشتن مدرک تحصیلی مهندسی عمران از یک دانشگاه معتبر با درجه علمی بالا است ( لیسانس معادل لیسانس استرالیا ) علاوه بر این شما نیاز خواهید داشت تا مدارک دیگری از قبیل مدکر تحصیلی – سوابق کاری – جمع آوری سوابق بیمه – گرفتن نامه شرح وظیفه از محل های کاری قبلی – داشتن نمره زبان معادل ۵۰ پی تی ای در تمامی مهارت ها را دارا باشید.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی عمران آیا می توانم مدارکم را برای سازمان TRA استرالیا ارسال نمایم؟ زیرا این سازمان برای ارزیابی مدارک نیازی به نمره زبان ندارد؟

رشته مهندسی عمران برای مهاجرت به استرالیا در لیست سازمان TRA رشته ای برایش تعریف نشده است. این بدان معناست که نمی توانید برای رشته عمران از طریق سازمان TRA اقدام نمایید و شما برای سازمان های مهندسی استرالیا EA و سازمان وت اسس استرالیا Vetassess می توانید اقدام نمایید.

آیا اگر سازمان مهندسی استرالیا درخواست من را برای مهندسی عمران نپذیرد هزینه ای که پرداخت کرده ام را بر می گرداند؟

خیر اینطور نیست و هزینه ای که سازمان مهندسی استرالیا دریافت می کند در هیج صورتی قابل بازگشت نیست.

آیا می توانم مدارکم را از سازمان مهندسی استرالیا برای رشته مهندسی عمران ارزیابی کنم بدون داشتن نمره زبان؟

خیر سازمان مهندسی استرالیا تنها مدارکی را ارزیابی می کند که در مدارک ارسالیشان نمره زبان پی تی ای ۵۰ و یا آیلتس ۶ وجود داشته باشد.