مهندسین شیمی فارغ التحصیل در این رشته که مدرک کارشناسی و یا بالاتر که در زمینه مرتبط با رشته تحصیلیشان مشغول به کار هستند می توانند برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی شیمی اقدام نمایند. رشته مهندسی شیمی در آخرین لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا موجود می باشد که این لیست همه ساله توسط اداره مهاجرت استرالیا منتشر و بروز رسانی می شود و نکته با اهمیت برای مهاجرت به استرالیا برای مهندسی شیمی این است که همه ساله رشته مهندسی شیمی جزو لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بلند مدت و استراتژیک MLTSSL بوده است.

مهندسی شیمی متقاضی برای مهاجرت به استرالیا باید نیازمندی هایی که همه ساله توسط اداره مهاجرت استرالیا معرفی می شود را فراهم سازند تا بتوانند در برنامه مهاجرتی استرالیا اقدام نمایند. در این مقاله خواهیم داشت:

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی شیمی

مهندسی شیمی با کد شغلی 233111: Chemical Engineer در لیست مشاغل بلند مدت و استراتژیک استرالیا MLTSSL است. برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی شیمی دارا بودن حداقل مدرک لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه معتبر و سکشن یک امری مهم و ضروری است. توجه داشته باشید در صورتی که مدرک لیسانس شما معادل لیسانس استرالیا ارزیابی نشود شما در زشته مهندسی شیمی ارزیابی نخواهید شد. پس حتما قبل از هر گونه اقدامی از سکشن یک بودن لیسانس خود مطمئن شوید. در صورتی که مدرک لیسانس شما سکشن دو باشد باید توجه داشته باشید که برای ارزیابی مثبت از سازمان مهندسی استرالیا به عنوان مهندس شیمی باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید.

دریافت اسسمنت مثبت از سازمان مهندسی استرالیا برای مهندسی شیمی الزامی است

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی شیمی

مهندسی شیمی

 مهندسی شیمی در بین کد شغلی هایی است که اداره مهاجرت استرالیا صلاحیت ارزیابی و اسسمنت آن را به سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia واگذار کرده است.( ورود به صفحه سازمان مهندسی استرالیا و مطالعه شرایط آن ) ما در این صفحه سعی کرده ایم تا به تمامی پارامتر هایی که سازمان مهندسی استرالیا برای ارزیابی افراد تحت عنوان مهندس را برای شما به صورت کاملا جز به جز شرح دهیم.

 بررسی مدارک مورد نیاز برای اخذ اسسمنت مثبت برای مهندس شیمی برای مهاجرت به استرالیا

 متقاضیانی که قصد دریافت ارزیابی مثبت برای مهندسی شیمی را دارند باید در نظر داشته باشند که انتخاب کد شغلی مهندسی شیمی 233111: Chemical Engineer از لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا صرفا باید بر اساس مدرک تحصیلی مرتبط با مهندسی شیمی و سابقه کار کاملا مرتبط با این رشته باشد و هردوی این ها باید یکدیگر را کاملا ساپورت نمایند. دلیل این امر حساسیت های موجود در بررسی مدارک از طرف سازمان مهندسی استرالیا در ارزیابی مدارک مهندسین شیمی می باشد که می تواند با یک خطا باعث رد شدن پرونده ارسالی به سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia را شامل شود. دارا بودن مدارک زیر برای دریافت ارزیابی مثبت از سازمان مهندسی استرالیا الزامی است:
۱- مدارک شناسایی معتبر با اعتبار کافی ( پاسپورت مد نظر است )
۲- مدرک تحصیلی کارشناسی و یا بالاتر
۳- نامه شرح وظیفه باید تنظیم و ارائه گردد که تمامی پارامتر های اعلام شده توسط سازمان مهندسی استرالیا برای رشته مهندسی شیمی در آن لحاظ شده باشد.
۴- ارائه فیش حقوقی معتبر
۵- نوشتن CDR ( به صفحه مربوط به CDR رجوع نمایید).
۶- داشتن نمره زبان معادل پی تی ای ۵۰ در تمامی مهارت ها ( معرفی دوره های آموزشی پی تی ای در ایران )

 بررسی تعداد دعوت نامه های مهندسی شیمی استرالیا در سال ۲۰۱۹

 برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی شیمی شما باید از روند تعداد دعوت نامه هایی که استرالیا برای این رشته در سالهای گذشته صادر کرده است کمی آگاه باشید تا بتوانید تحلیل مناسبی از شرایط کنونی این رشته بدست أورید.تعداد دعوت نامه های اعلام شده در دوسال مالی گذشته استرالیا ثابت بوده و تغییر خاصی نداشته است. این عدد در دوسال مالی گذشته استرالیا ۲۰۱۷-۲۰۱۸ و سال مالی ۲۰۱۸- ۲۰۱۹ عدد ۱۰۰۰ دعوت نامه بوده است. باید دقت داشت که تعداد این دعوت نامه های اعلام شده برای هر دو رشته مهندسی شیمی و مهندسی مواد مشترک است. یعنی عدد ۱۰۰۰ برای این دو رشته است. معمولا اداره مهاجرت استرالیا برای رشته هایی مانند مهندسی شیمی که در ظرفیت در نظر گرفته شده برای ویزای کار استرالیا ۱۸۹ با یک رشته دیگر شریک شده است تعادل را در دادن دعوت نامه به صورت مساوی رعایت می نماید.

میانگین درآمد مهندس شیمی در استرالیا در سال ۲۰۱۸

میانگین درآمد برای مهندس شیمی در استرالیا در سال ۲۰۱۸ برای خانم ها و آقایان متفاوت است. برای آقایان با میانگین سنی ۳۴ سال میانگین درآمد مهندس شیمی در استرالیا ۲۰۱۸ معادل ۱۱۵۰۰۰ دلار بوده است. اما میانگین درآمد برای مهندس شیمی در استرالیا ۲۰۱۸ برای خانم ها با میانگین سنی ۳۱ سال معادل ۱۰۱۰۰۰ دلار بوده است.

بررسی نقاط بسیار مهم و تاثیرگذار در پروسه دریافت نتیجه ارزیابی مثبت از سازمان ارزیاب مربوطه و همچنین بیان ریسک های موجود در پروسه مهاجرت به استرالیا مهندس شیمی.

 بخش عمده ریسک در پروسه مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی شیمی در ابتدای کار به انتخاب صحیح کد شغلی بر می گردد. شما باید از بین گزینه های موجود در زمان انتخاب کد شغلی از لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا دقت کافی را بخرج دهید و در زمان این انتخاب تحقیق کامل را داشته باشید که آیا مدرک تحصیلی شما برای این کد شغلی کافی است یا خیر؟ آیا سابقه کار مورد نیاز برای دریافت ارزیابی مثبت از سازمان مهندسی استرالیا برای مهندسی شیمی را دارا هستید یا خیر؟نکته حیاتی دیگر بررسی نوع سوابق کاری قابل اثباتی است که باید بررسی شود که آیا دقیقا نیازمندی های موجود در سازمان مهندسی استرالیا را برطرف می نماید یا خیر. نکته حیاتی دیگر در اسسمنت مهندسی شیمی توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia نوشتن یک CDR است با تمامی شرایط و نیازمندی های معرفی شده توسط سازمان مهندسی استرالیا که اتفاقا به شدت هم سخت گیرانه است. اما نکته آخر و مهمترین نکته تنظیم یک نامه سابقه کار با دقت کامل و بر اساس دو محور که نباید تضادی بین آنها وجود داشته باشد. این دو محور به ترتیب این ها هستند:

نکات مهم در تنظیم نامه سابقه کار برای مهندسی شیمی

۱- سازمان مهندسی استرالیا برای هر کد شغلی تعدادی شرح وظیفه مشخص کرده که انتظار دارد شما با انتخاب هر یک از کد شغلی های فوق این شرح وظایف را در نامه ارائه شده توسط شما ببیند.
۲- نامه باید به گونه ای تنظیم شود که کار واقعی شما را نیز در بر بگیرد زیرا کارفرمای شما هر نامه ای را که شما بخواهید امضا نخواهد کرد مگر این که این نامه تا حدود بسیار زیادی نزدیک به کاری باشد که شما واقعا در آن محل انجام داده اید.
با دانستن این دو نکته است که از حساسیت تنظیم نامه سابقه کار آگاه می شویم. اگر در هر یک از سه بخش ضعف هایی وجود داشته باشد می تواند باعث منفی شدن جواب اسسمنت توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia گردد که معمولا پرونده مهاجرت به استرالیا در این شرایط از دست رفته خواهد بود. پس شما باید دقت داشته باشید که این سه مرحله را با دقت و صحت کامل پشت سر می گذارید تا به مرحله ویزای استرالیا نزدیک تر شوید.

آيا برای ارزیابی شدن به عنوان مهندس شیمی سازمان می توانم مدارکم را برای سازمان TRA ارسال نمایم؟ زیرا این سازمان نمره زبان برای ارزیابی نیاز ندارد.

سازمان TRA استرالیا رشته ای را برای رشته مهندسی شیمی تعیین نکرده است و عملا این امکان وجود ندارد. اما یک رشته تحت عنوان تکنسین شیمی در سازمان وت اسس استرالیا Vetassess وجود دارد که چک کنید که آیا شرح شغلی خواسته شده در آن را دارید یا خیر زیرا این رشته هم می توانید با داشتن مدرک تحصیلی مهندسی شیمی برای آن اقدام نمایید و سازمان وت اسس نیز مانند سازمان TRA برای ارزیابی مدارک نیازی به نمره زبان ندارد.

آیا اگر مدرک تحصیلی لیسانس باشد اما سکشن دو باشد اما CDR قوی بنویسم می توانم به عنوان مهندس شیمی ارزیابی شود؟

خیر. باید این طور توضیح دهم که جزو اصلی ترین شرط ها برای ارزیابی شدن به عنوان مهندس شیمی داشتن لیسانس معادل استرالیا است. البته نوشتن CDR قوی بسیار می تواند کمک کننده باشد اما نه در حدی که نقص در مدرک تحصیلی را پوشش دهد.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندس شیمی چه مدرک تحصیلی مورد نیاز است؟

پیش شرط الی سازمان مهندس استرالیا برای مهندسان شیمی داشتن مدرک تحصیلی لیسانس معدل لیسانس استرالیا و یا مدرک تحصیلی بالاتر است. این بدان معناست که قبل از اقدام برای مهندسی شیمی از طریق سازمان مهندسی استرالیا باید به لیست دانشگاههای ایران سر بزنید و مدرک تحصیلیتان را از حیث سکشن بندی چک نمایید که حتما سکشن یک ارزیابی شده باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا به عنوان مهندس شیمی چه چیزهایی هستند؟

شما برای مهاجرت کاری به استرالیا به عنوان مهندس شیمی باید مدارکی را دال بر اینکه اولا شما مهندس شیمی هستید و ثانیا شما در سالهای گذشته در این شغل مشغول به کار بوده اید و حقوق دریافت می کردید ارائه نمایید. مدارک به طور خلاصه این ها هستند: نامه شرح وظیفه از محل کار – فیش حقوقی معتبر – مدرک تحصیلی مهندسی شیمی – CDR که شامل سه پروژه است – نمره زبان پی تی ای ۵۰ و یا آیلتس ۶ در تمامی مهارت ها

آیا سازمان مهندسی استرالیا در صورت رد شدن درخواست ما به عنوان مهندس شیمی هزینه را برمیگرداند؟

خیر سازمان مهندسی استرالیا و سازمان وت اسس استرالیا در صورت رد شدن نتیجه درخواست ارزیابی مدارک شما هزینه را به شما بر نمی گرداند. پش قبل از ارسال مدارکتان حتما به این نکات توجه داشته باشید.