مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای داما استرالیا

 

ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا ) به کارفرماها در مناطق کم جمعیت استرالیا اجازه می دهد تا برای کارگران نیمه ماهر و ماهر خارج از استرالیا اسپانسر شوند و آنها را با رعایت یکسری نکات به استرالیا بیاروند. یکی از اصلی ترین پیش شرط های ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا ) این خواهد بود که کارفرما قبل از اینکه بتواند اسپانسر فرد خارج از استرالیا شود نشان دهد که به مدت ۶ ماه تلاش کرده و نتوانسته است فرد مورد نظر را از میان بومیان منطقه خودش پیدا کند و نیاز به استخدام فرد خارجی تحت عنوان ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا ) را دارد. ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا ) را می توان اینطور توضیح داد که نوعی توافق از طرف دولت با کارفرماهای مناطق کم جمعیت در استرالیا است که بتوانند به افراد خارجی شانس دریافت اقامت دائم استرالیا را بدهند چرا که افرادی که تحت عنوان داما وارد استرالیا می شوند عملا شانسی برای اقدام از طریق سایر ویزاهای کار استرالیا را نداشته اند.

در حال حاضر ( ویزای داما استرالیای یک ) تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ منقضی شده است و ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا ) موجود به نام ( دامای ۲ ) و یا دامای منطقه ی شمالی استرالیا ( Northern Territory ) معروف می باشد. ویزای داما استرالیا ۲ و یا دامای منطقه شمالی تا تاریخ ۲۰۲۳ یعنی ۵ سال دیگر معتبر خواهد بود. اکثر رشته ها (نه همه آنها ) موجود در لیست داما ۲ که ۱۱۷ رشته کاری را شامل می شوند نیاز به داشتن نمره زبان انگلیسی دارند اما نه نمره بالایی.

دولت استرالیا در ویزای داما از کارفرماها خواسته تا قبل از درخواست برای آوردن نیروی کار تحت عنوان ویزای داما به استرالیا تلاش خود را از طروق زیر و به مدت ۶ ماه انجام دهند و اگر نتوانستند نیروی کار مورد نظر را پیدا کنند اقدام به درخواست دریافت مجوز برای آوردن نیروی کار خارجی را بدهند:
۱- بعد از ارائه تبلیغات در سایت ها و روزنامه های محلی
۲- صحبت با ادارات کاریابی و وب سایت های استخدامی مثل CareerOne یا Seek یا Adzuna و یا Jobserch استرالیا
۳- کسب و کاری که می خواهد برای ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا )  اقدام نماید باید حداقل در ۱۲ ماه گذشته فعال بوده باشد
در صورتی که کارفرما بتواند نشان دهد که در ۶ ماه گذشته تمام تلاش خود را کرده اما نتوانسته نیروی کار مورد نظر را از افراد بومی آن منطقه پیدا کند آنگاه مجوز خواهد داشت تا از افراد خارجی استخدام نماید.

افرادی که ویزای داما استرالیا ( DAMA استرالیا ) را دارند انتظار حقوق کمتری داشته باشند

طبق توافق صورت گرفته بین دولت استرالیا و کارفرمایان در مناطق کم جمعیت کارفرماها این امکان را خواهند داشت تا به میزان ۱۰ درصد حقوق کمتری به افرادی که با ویزای داما مشقول به کار هستند بدهند نسب به افرادی که شهروند استرالیا هستند و یا اقامت دائم استرالیا را دارند.

در ( داما دو ) یا NT DAMA امکان دریافت اقامت دائم نیز بوجود آمده است که بعد از گذراندن یک تاریخ مشخص در استرالیا افراد می توانند برای ویزای اقامت دائم استرالیا اقدام نمایند این در حالی است که در دامای یک این امکان وجود نداشته است.
دولت ویکتوریا اخیرا اعلام کرده که ویزای DAMA در منطقه Warrnambool معرفی شده است. و این شامل ۲۰ موقعیت کاری خواهد بود که به نظر می رسد شامل موقعیت های کاری بیمارستانی باشد ( اگرچه موقعیت های کاری هنوز به صورت رسمی اعلام نشده اند )

کارفرما چگونه می تواند از ویزای داما استرالیا ( ویزای DAMA  استرالیا )استفاده کند؟ویزای داما استرالیا چیست

آنگونه که داما در حال حاضر فقط در منطقه شمالی استرالیا ( Northern Territory ) به کار گرفته می شود روند آن به شرح زیر است:
کارفرما در استرالیا برای ویزای داما باید توسط دپارتمان تجاری – کسب و کار و نوآوری منطقه Northern Territory تایید شود. این تاییده شامل کامل نمودن یک فرم درخواست و تایید این موضوع است که این کسب و کار , تلاش خود برای یافتن نیروی کار در منطقه مورد نظر را طی کرده و نتوانسته نیروی کار استرالیایی برای پر کردن موقعیت شغلی خود پیدا نماید.
باید کارفرما خلاصه تلاشهای استخدامی خود را ارائه نماید و همین طور نباید از کارفرما هیچ گونه اطلاعات ضد و نقیضی درباره سابقه کار ناعادلانه و نقض در قوانین ایمنی و مقررات کاری استرالیا وجود داشته باشد. وقتی کارفرما با موفقیت تایید شد می تواند درخواست دهد تا وارد یک توافق نیروی کار با دپارتمان رفاه استرالیا شود. وقتی توافق تایید شد کارفرما می تواند نیروی کار مورد نطر را از طریق ویزای ۴۸۲ استرالیا فرعی نامزد نماید. ( البته این به شرطی است که نیروی کار ۳ سال را فقط با یک کارفرما کار کند).

اخبار موثق درباره ویزای DAMA استرالیا

پس از کلی سردرگمی در مورد شرایط معیار ورود ویزای کاری استرالیا، مدیر مهاجرت انجمن استرالیایی، Michaelia Cash گفت که معرفی (DAMA) بدین معنا نیست که می توان به مهاجرها مبلغی کمتر از یک کارگر استرالیایی پرداخت کرد.
معاون وزیر استرالیا، گفت که دلیل معرفی ویزای DAMA ، شبیه سازی اقتصاد در منطقه NT استرالیا با فراهم کردن فرصت های شغلی و کسب وکار است. استرالیایی های محلی، هم مهارت های کمی دارند و هم نیروی کاری کمی، DAMA در محل کارگران این گزینه را خواهد داشت که نیروی کار ماهر را به ناحیه ای جذب کند که دارای کمبود کارگران استرالیای ماهر است. دریک بیانیه، Cash گفت که برنامه DAMA نیروی کار در استرالیای محلی را با کارگران خارجی ماهر، تکمیل خواهد کرد. اما اعلام این طرح ها، نگرانی هایی را برانگیخت که بدین معناست که می توان به مهاجران پول کمی پرداخت کرد.

حداقل آستانه حقوق در استرالیا (یا TSMIT) برای ویزای 457 استرالیا ، برابر 53900دلار استرالیا است، که برای کارمندان تحت قانون ویزای DAMA نیز همین مقدار خواهد بود.

Cash گفت: ( TSMIT ) یک حقوق حداقلی برای ویزای 457 استرالیا  است و اندکی بالای حداقل حقوق استرالیایی ها است. بر اساس ویزای DAMA، تا 10 درصد امتیاز حقوق برای TSMIT استفاده می شود- بنابراین حداقل حقوق برای دارندگان ویزای داما استرالیا برابر 48510 دلار استرالیا خواهد بود. حتی با اعمال تخفیف بر کارگران خارجی، به خوبی بالای پاداش مربوطه برای شغل هایی خواهد بود که انجام می دهند”.
“DAMA تعیین شده تا تضمین کننده اشتغال نیروی کار استرالیایی به عنوان اولویت اول باشد و استراتژی ها و ابتکارات را برای تسهیل اشتغال و نگهداری کارگران استرالیایی، تسهیل بخشد. برخلاف گزارش ها در روزنامه صبح استرالیا، هیچ کارگری تحت خطوط ویزای DAMA استرالیا کمتر از چیزی که یک کارمند استرالیایی دریافت می کند، دریافتی نخواهد داشت”.
اما Cash تاکید کرد که کارگران مهاجر باید بر اساس حداقل نیازهای آن شغل، شایستگی و تجربه کاری داشته باشند. او همچنین گفت که کارفرماها باید بتوانند نشان دهند که دنبال استخدام آن نیروی کار خارجی به مدت حداقل 6 هفته هستند. و کارفرماهایی که در DAMA مشارکت دارند باید الزامات حمایتی ویزای 457 استرالیا کلاس فرعی را از جمله محک های آموزشی، برآورده کنند.
مهاجرانی که علاقمند به دریافت ویزای کار بر اساس برنامه DAMA هستند، DAMA آنها باید توسط دولت یا منطقه استرالیایی مربوطه قبل از آنکه دپارتمان مهاجرت استرالیا ، درخواست را بررسی کند، تایید شود. اتحادیه ها، کسب وکاها و ذینفعان جامعه باید قبلا با کارفرکاها مذاکره کند تا درخواست مشارکت در  ویزای DAMA استرالیا را بدهند.
Cash دوباره تکرار کرد که صرف نظر از امتیازی جدید کارگران ، کارگران تحت DAMA حقوق و مزایای مشابهی با همکاران استرالیایی شان خواهند داشت.

زمان پردازش برای درخواست های ویزای داما استرالیا ( NT DAMA استرالیا ) چه مدت است؟

دولت NT تلاش می کند تا فرایندها را در عرض 10 روز کاری انجام دهد، با این حال، اگر کسب و کارها همه اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری در مورد فرایند را تامین نکند، فرایند طولانی تر خواهد شد.

آیا افرادی که تحت عنوان ویزای داما استرالیا ( ویزای NT DAMA استرالیا ) وارد استرالیا شدند می توانند به صورت مستقل درخواست اقامت دائم نمایند؟

خیر. NT DAMA یک برنامه ویزای حمایت شده کارفرمایی است که در ارتباط با ویزای کمبود نیروی کار ماهر موقتی است (جریان توافق نیروی کار کلاس فرعی 482). کسب وکارها باید از دولت NT درخواست دسترسی به NT DAMA را برای سکونت؛ امتیاز و تعداد کارگرانی که نیاز دارند، بدهند. اگر کسب و کار توسط دولت NT تایید شود و اگر دولت استرالیا، توافق نیروی انسانی ای را با کسب و کار امضا کند، می تواند سپس درخواست های کاندید شدن برای کارگران ماهر مناسبی که شناسایی کرده، ارسال کند. یک کارگر علاقمند به ویزا، نمی تواند مستقلا درخواست ارائه کند.

آیا به افرادی که ویزای داما استرالیا ( ویزای DAMA استرالیا ) دریافت می کنند، قول سکونت موقتی تحت NT DAMA داده می شود؟

خیر. نیروهای کار باید نیازهای قانونی را برای سکونت موقتی تحت NT DAMA برآورده کنند. مسیرهای فعلی به سکونت دائمی از طریق حمایت سکونت دائمی (جریان توافق نیروی کار) زیر کلاس 186 و در انتخاب کارفرما است.

چه ویزایی به متقاضیان نامزد تحت ویزای داما استرالیا  ( DAMA استرالیا ) داده خواهد شد؟


یک متقاضی ای که با موفقیت بر اساس NT DAMA تحت حمایت قرار می گیرد، به او ویزای کلاس فرعی 482 داده می شود (جریان توافق نیروی کار).

آیا محدودیت سنی ای برای درخواست ویزای DAMA داما استرالیا وجود دارد؟

زیر کلاس 482 محدودیت سنی ندارد، با این حال، کسب وکار ها وکارگرانی که مشتاق دستری به ساکنین هستند، باید بدانند که در زمان نامزدی ساکن دائمی، محدودیت سنی 49 سال وجود دارد (نمی توانند 50 ساله باشند).

 

مشاغل موجود در توافق NT DAMA

مشاهده لیست مشاغل موجود در توافق NT DAMA ( دیدن صفحه مربوطه کلیک کنید )

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *