ایالت کوئینزلند استرالیا ( Queensland) نام یکی از ایالت های کشور استرالیا است که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. ایالت کوئینزلند استرالیا از جنوب به ایالت نیوساوت ولز استرالیا و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا استرالیا محدود می شود. ایالت کوئینزلند (به اختصار Qld)، دومین ایالت بزرگ و سومین ایالت پرجمعیت استرالیا می باشد که در شمال شرق این کشور قرار دارد. ایالت کوئینزلند استرالیا از شرق و شمال به اقیانوس آرام محدود می گردد. کوئینزلند ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. پایتخت ایالت کوئینزلند شهر بریزبین است که در جنوب شرقی این ایالت قرار گرفته است. مساحت کوئینزلند ۱۸۵۲۶۴۲ کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می آید. کوئینزلند، جمعیتی بالغ بر 4,560,059 داشته که در طول ساحل و بخصوص در جنوب شرق این ایالت متمرکز هستند.

جنوب کوئینزلند دارای آب و هوای نیمه استوایی است و شمال آن اقلیم استوایی دارد. غرب ایالت و مرکز آن نیز از علفزارها و زمین های نیمه خشک پوشیده شده است. کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه می باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است. فرماندار جاری کوئینزلند Quentin Bryce نام دارد. نام کوئینزلند برگرفته از نام ملکه ویکتوریا ملکهٔ بریتانیا است. برزیزبن مرکز ایالت کوئینزلند یا سرزمین شاهان در کشور استرالیا است. جمعیت کلان شهر بریزبین ۱۸۲۰۴۰۰ نفر است که ۹۸۹۱۵۲ نفر آن در شهر بریزبین و بقیه در شهرهای اقماری آن زندگی می کنند. بریزبین بعد از سیدنی و ملبورن سومین شهر بزرگ استرالیاست. ساختار شهری بریزبین همانند دیگر شهرهای بزرگ استرالیا مشتمل بر مرکز شهر (Central Business District, CBD) و تعداد زیادی محله (Suburb) است.

آب و هوا ایالت کوئینزلند استرالیا

در سراسر ایالت کوئینزلند استرالیا به دلیل وسعت زیاد خود ، تنوع قابل توجهی در آب و هوا دارد. بارش کم و تابستان گرم و مرطوب برای مرکز و غرب کوئینزلند ، فصل مرطوب برای شمال دور و آب و هوای گرم و معتدل در طول نوار ساحلی بخشی از آب و هوای متنوع کویینزلند است. مناطق مرتفع جنوب شرق در اواسط زمستان، دمای زیر نقطه صفر دارند.