همانطور که می دانید، استرالیا دارای ۶ ایالت (State) و ۲ قلمرو اصلی و بزرگ (Teritory)  می باشد. فرق بین ایالت و قلمرو بیشتر در نحوه حکومت آنها می باشد. ایالت های کشور استرالیا کاملاً مستقل می باشند ، در حالی که قلمرو ها عموما تحت نظر دولت مرکزی هستند. در اینجا به صورت اختصار توضیحاتی از هر ایالت و قلمرو را ذکر می کنیم. کشور استرالیا با دارا بودن مساحت 7,617,930 و جمعیت 24.13 میلیون نفر جزء کشورهای کم تراکم قرار دارد. بیشتر افرادی که تصمیم به مهاجرت به استرالیا می گیرند در انتخاب شهر و ایالتشان دچار مشکل می شوند . انتخاب یک ایالت در استرالیا بستگی زیادی به رشته تحصیلی و حرفه کاری شخص مهاجر دارد زیرا مهمترین نکته برای پیشبرد زندگی اشتغال و یافتن کار مناسب و مرتبط با حرفه شخص متقاضی می باشد.

تقسیم بندی ایالت استرالیا

ایالت استرالیای جنوبی

ایالت استرالیای جنوبی از نظر جمعیت در رتبه پنجم کشور استرالیا قرار دارد که 7درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل میدهد که از لحاظ وسعت نیز در رتبه چهارم در بین ایالت های استرالیا قرار دارد  4 که 12 درصد از کل وسعت استرالیا را در بر میگیرد .
در ایالت استرالیای جنوبی 4 گروه مذهبی وجود دارد.
در ایالت استرالیای جنوبی 32 درصد مردم دارای خانه 35 درصد مردم دارای خانه به کمک وام بانکی 33 درصد باقیمانده دارای خانه های اجاره ای می باشند.
۵ شغل اصلی و مهم که مردم ایالت استرالیای جنوبی مشغول به انجام آن هستند، عبارتند از: خدمات درمانی و اجتماعی با ۱۳٫۶ درصد، فروشندگی با ۱۱٫۲ درصد، کار در کارخانه‌ها با ۱۰٫۵ درصد، تدریس و آموزش با ۷٫۵ درصد و کارگری و ساخت و ساز با ۷٫۱ درصد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایالت استرالیای جنوبی کلیک کنید.

ایالت ویکتوریا استرالیا (victoria)

ایالت ویکتوریا استرالیا در جنوب شرق کشور استرالیا قرار دارد . مرکز ایالت ویکتوریا استرالیا  شهر ملبورن است.پس از ایجاد مستعمره نیو سات ولز توسط بریتانیا در سال ۱۷۷۸، کم کم جمعیت اروپائیان به دیگر مناطق سرزمین استرالیا مهاجرت کردند.نخستین افراد از ساکنان ایالت ویکتوریا استرالیا در بندر پرتلند در غرب ایالت ویکتوریا استرالیا ساکن شدند. در سال ۱۹۰۱ با اعلام استقلال استرالیا، ایالت ویکتوریا استرالیا به عنوان یکی از ایالتهای مستقل اعلام و ملبورن به پایتختی این کشور برگزیده شد. هرچند در سال ۱۹۲۷، شهر نوساختهٔ کانبرا پایتخت استرالیا گردید.امروزه ملبورن به‌عنوان مرکز فرهنگی-هنری و ورزشی کشور استرالیا و نیز قطب علمی، صنعتی و بازرگانی استرالیا به حساب می‌آید.این ایالت ویکتوریا استرالیا از شمال به ایالت نیو ساوت ولز، از غرب به ایالت استرالیا جنوبی و از جنوب به دریاهای آزاد محدود است. بلندترین نقطه ایالت ویکتوریا استرالیا کوه بوگونگ با ارتفاعی کمتر از دوهزار متر و پست‌ترین جای آن کرانه‌های جنوبی است که هم سطح دریاست. مساحت ایالت ویکتوریا استرالیا ۲۳۷ هزار کیلومتر مربع است که از سرزمینهای کوچک استرالیا به حساب می‌آید اما جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ بیش از پنج میلیون و یکصد هزار نفر برآورد شده که دومین ایالت پر جمعیت استرالیا به حساب می‌آید .مرکز ایالت ویکتوریا استرالیا ، شهر بزرگ ملبورن است که دومین شهر استرالیا به حساب می‌آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایالت ویکتوریا استرالیا کلیک کنید .

ایالت ویکتوریا استرالیا

ایالت کوئینزلند استرالیا ( Queensland)
ایالت کوئینزلند استرالیا یکی از ایالت های کشور استرالیا است که در شمال شرقی استرالیا واقع شده است. پایتخت ایالت کوئینزلند استرالیا شهر بریزبین است که در جنوب شرقی این ایالت قرار دارد. از دیگر شهرهای مهم ایالت کوئینزلند استرالیا می توان به  گلدکوست کنز, تاونزویل, مکای و راکهمپتون  اشاره کرد. ایالت کوئینزلند استرالیا از شرق و شمال به اقیانوس آرام, از جنوب به ایالت نیو سات ولز و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا محدود می شود.
 
ایالت کوئینزلند استرالیا ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. مساحت کوئینزلند 1852642 کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی در رتبه دوم وسعت بین ایالت های استرالیا قرار دارد.
 
جمعیت ساکن در ایالت کوئینزلند استرالیا بیشتر در شهرهای کرانه شرقی ایالت مستقر شده اند و مرکز و غرب ایالت تقریبا خالی از سکنه است. 4070400 نفر جمعیت ساکنه دارد. جنوب ایالت کوئینزلند استرالیا آب و هوایی نیمه استوایی دارد و شمال آن اقلیم استوایی دارد. 
 
ایالت کوئینزلند استرالیا دارای حکومت پادشاهی مشروطه می باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است.نام کوئینزلند برگرفته از نام ملکه ویکتوریا ملکه بریتانیا است.
 
شهرهای مهم ایالت کوئینزلند استرالیا عبارتند از:
 
بریزبین – گلدگوست – مکای راکهمپتن – تاونزویل – سان شاین کست – کنز – روما – توومب

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایالت کوئینزلند استرالیا کلیک کنید .
 

ایالت نیو ساوت ولز استرالیا ( NSW )

ایالت نیو ساوت ولز استرالیا در سواحل شرقی استرالیا واقع شده است و با ایالت‌ های استرالیا ی جنوبی، ایالت کوینزلند استرالیا و ایالت ویکتوریا و همین طور دریای تاسمان مرز مشترک دارد. ایالت نیو ساوت ولز استرالیا حدود 312.000 مایل مربع مساحت دارد و تقریبا 7 میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر این جمعیت در مرکز ایالت نیو ساوت ولز استرالیا یعنی شهر سیدنی ساکن هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایالت نیو ساوت ولز استرالیا کلیک کنید.

ایالت تاسمانی استرالیا

ایالت تاسمانی استرالیا جزیره ای از استرالیا است که 240 کیلومتر از تنگه باس (Bass) فاصله دارد. تاسمانی کوچکترین ایالت استرالیا محسوب می شود و با هیچ ایالتی از استرالیا مرز مشترک ندارد. با این وجود، این جزیره میراثی غنی، مناظری شگفت انگیز، حیات وحش و گل های وحشی منحصربفرد دارد، از غذا و شراب کلاس جهانی این جزیره هم نمی توان به سادگی گذشت. مردم محلی به تنوع ایالت خود افتخار می کنند. اهالی تاسمانی از کوه ها در سمت غرب، سواحل و تپه های شنی در شرق، میراث و تاریخی در شمال و زمین های کشاورزی حاصلخیز در شمال غرب جزیره خود لذت می برند.

 ایالت تاسمانیا (که به اختصار Tas نامیده می شود و بین استرالیایی ها به Tassie معروف است). مساحت تقریبی ایالت تاسمانی استرالیا در حدود نود هزار و هفتصد و شصت هزار کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر پانصد و هشت هزار نفر دارد. پایتخت ایالت تاسمانی استرالیا شهر هوبارت است. ایالت تاسمانی استرالیا دارای آب و هوای معتدل نسبتاً سرد می باشد. اقتصاد ایالت تاسمانی استرالیا بر پایه معادن (مس، روی، قلع و آهن)، کشاورزی، جنگلداری و توریسم استوار است. شمالی ترین خشکی ایالت تاسمانیا، Boundary Islet می باشد که از منابع طبیعی در تنگه Bass بوده و ایالت ویکتوریا نیز در آن شریک است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد  ایالت تاسمانیا استرالیا کلیک کنید .

ایالت استرالیای غربی (Australia Western)

ایالت استرالیای غربی در ناحیه غربی استرالیا قرار گرفته است. ایالت استرالیای غربی

از نظر بزرگی رتبه ی اول را در میان ایالت ھای استرالیا دارد. همچنین ایالت استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ در بین تمامی کشورھای جھان به شمار می آید. مرکز ایالت استرالیای غربی پرت است که بیش از 2 میلیون نفر جمعیت دارد.

ایالت استرالیای غربی در سال 1829 بنا نھاده و در سال 1901 به یکی از ایالت ھای استرالیا تبدیل شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایالت استرالیای غربی کلیک کنید.

قلمرو استرالیای شمالی، داروین

ایالت استرالیای شمالی ۲۴۰ هزار نفر جمعیت دارد که مرکز آن شهر داروین با ۱۳۰ هزار نفر در شمال کشور استرالیا می باشد که در سال ۱۸۶۹ به خاطر صنعت گاو داری بوجود آمد. البته امروزه توریست و ثروت های معدنی نیز در داروین بسیار اهمیت دارد . بسیاری از مردم آسیایی این شهر را به عنوان مقصد برای خود انتخاب می کنند. ایالت استرالیای شمالی به خاطر کویر های مرکزی اش که “قرمز” نامیده می شوند معروف است که به صورت کوه های قرمز رنگ و بسیار زیبایی هستند که در کویر قد علم کرده اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قلمرو استرالیای شمالی کلیک کنید .

قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory)

کوچک‌ترین ایالت از مجموع هشت ایالت دارای دولت مستقل در استرالیاست. قلمرو پایتختی استرالیا، همانند یک بخش کوچک در دل ایالت نیو ساوت ولز قرار گرفته و با ایالت دیگری هم مرز نیست. اهمیت این قلمرو به خاطر وجود کانبرا، پایتخت استرالیا، در آن است. ورود سفید پوستان به این منطقه در سال ۱۸۲۰، تقریباً پنج دهه بعد از ورود جیمز کوک اتفاق افتاده‌است.

مهاجرت به استرالیا

Open chat
1
نیاز به مشاور آنلاین دارید؟
درخواست خود را برای من ارسال کنید تا من در عرض کمتر از چند دقیقه اطلاعات شما را دریافت و برای شما زمان مشاوره آنلاین ثبت و نهایی کنم.

بر روی گزینه Open Chat کلیک نمایید تا مستقیما در واتس اپ به من پیغام دهید.