ایالت تاسمانی استرالیا جزیره ای از استرالیا است که 240 کیلومتر از تنگه باس (Bass) فاصله دارد. تاسمانی کوچکترین ایالت استرالیا محسوب می شود و با هیچ ایالتی از استرالیا مرز مشترک ندارد. با این وجود، این جزیره میراثی غنی، مناظری شگفت انگیز، حیات وحش و گل های وحشی منحصربفرد دارد، از غذا و شراب کلاس جهانی این جزیره هم نمی توان به سادگی گذشت. مردم محلی به تنوع ایالت خود افتخار می کنند. اهالی تاسمانی از کوه ها در سمت غرب، سواحل و تپه های شنی در شرق، میراث و تاریخی در شمال و زمین های کشاورزی حاصلخیز در شمال غرب جزیره خود لذت می برند.

 ایالت تاسمانیا (که به اختصار Tas نامیده می شود و بین استرالیایی ها به Tassie معروف است). مساحت تقریبی ایالت تاسمانی استرالیا در حدود نود هزار و هفتصد و شصت هزار کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر پانصد و هشت هزار نفر دارد. پایتخت ایالت تاسمانی استرالیا شهر هوبارت است. ایالت تاسمانی استرالیا دارای آب و هوای معتدل نسبتاً سرد می باشد. اقتصاد ایالت تاسمانی استرالیا بر پایه معادن (مس، روی، قلع و آهن)، کشاورزی، جنگلداری و توریسم استوار است. شمالی ترین خشکی ایالت تاسمانیا، Boundary Islet می باشد که از منابع طبیعی در تنگه Bass بوده و ایالت ویکتوریا نیز در آن شریک است. جزیره مک کواری و جزایر اطراف آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده تحت اداره ایالت تاسمانیا است. جزایر کوچک بیشاپ (Bishop) و کلرک (Clerk) که در 37 کیلومتری جنوب جزیره مک کواری قرار دارند از جنوبی ترین خشکی ایالت تاسمانیا و جنوبی ترین خشکی بین المللی شناخته شده در استرالیا محسوب می شوند. جمعیت بومی تاسمانی از ایالت‌های دیگر استرالیا بیشتر است و عموما تابعیت بریتانیایی دارند. تاسمانی مهاجر کمتری دریافت می کند. تا سال 2012 تاسمانی در صدر نرخ باروری در استرالیا بود و اکنون در مقام دوم است. تاسمانی به 29 منطقه یا بخش تقسیم شده است. شوراهای محلی مسئول برنامه ریزی شهری، زیرساخت جاده‌ها و مدیریت زباله هستند. درآمد شوراها عمدتا از مالیات بر املاک و کمک‌های مالی دولت تامین می‌شود.

ایالت تاسمانی استرالیا

جغرافیا و آب و هوا ایالت تاسمانی استرالیا

جزیره تاسمانی استرالیا توسط اقیانوس هند و اقیانوس آرام احاطه شده و توسط تنگه باس از سرزمین اصلی استرالیا جدا شده است. تاسمانی ایالتی کوهستانی است و در مطالعات زمین شناسی آتشفشانی غیر فعال بوده است. میدلندز واقع در شرق مرکزی، عمدتا برای کشاورزی استفاده می‌شود؛ اگر چه فعالیت کشاورزی در سراسر ایالت تاسمانی استرالیا پراکنده شده است. چندین رودخانه به پایتخت تاسمانی، هوبارت می‌رسد که روی بعضی از آنها سد کشیده شده و تولید برق می‌کند.

ایالت تاسمانی استرالیا که اخیرا بعنوان بهترین جزیره از حیث داشتن دمای معتدل نام گرفته است، دارای هوایی معتدل است بصورتی که در تابستان هوایی گرم و آفتابی و زمستان های خنک تری دارد. این جزیره چهار فصل دارد، تابستان ها، هوای گرم از دسامبر تا فوریه ادامه دارد بطوری که دما به 21 درجه سانتی گراد (70 درجه فارنهایت) می رسد. زمستان بین ژوئن و اوت است که میانگین دما به 12 درجه سانتیگراد (52 درجه فارنهایت) می رسد که در قله ها، برف می بارد. بهار و پاییز فصول مطبوعی هستند بطوری که دما بین 15 تا 17 می باشد و زمانی است که بیشترین باران را داریم، از 626 میلی متر در هوبارت تا 2400 میلی متر در ساحل غربی.

اقتصاد و حمل و نقل در ایالت تاسمانی استرالیا

سابق بر این صنایع اصلی ایالت تاسمانی شامل استخراج مس، روی، قلع و آهن بود، همچنین کشاورزی و جنگلداری و گردشگری. تا سال 2010 که محصولات جدید مانند شراب، زعفران، گیلاس نیز اضافه شد. قیمت مسکن در اوایل 2000 رونق زیادی نداشت اما در نهایت به رونق چشمگیری دست یافت که باعث مهاجرت یا جا به جایی بین ایالتی شد. کمبود مسکن برای بسیاری از افراد کم درآمد تاسمانی باعث مشکلات شده است. 34 درصد در تاسمانی نیاز به پرداختهای رفاهی دارند.

حمل و نقل هوایی اصلی در تاسمانی، شامل خطوط جت استار و ویرجین استرالیا هستند. تاسمانی و به طور خاص، هوبارت به عنوان رابط اصلی استرالیا با قطب جنوب است. بزرگراه‌ها و خدمات اتوبوسرانی بین مراکز شهری نیز در تاسمانی موجود است. خدمات قطار مسافری منظم در سال 1977 متوقف شد اما قطارهای توریستی برای مناطق خاص وجود دارند. بندر هوبارت دومین بندر طبیعی در جهان است که مقدار قابل توجهی از حمل و نقل‌های تجاری و تفریحی در آن صورت می‌گیرد.