سرزمین شمالی یا قلمرو شمالی استرالیا (در انگلیسی: Northern Territory) یکی از سرزمینهای اصلی استرالیا در شمال این کشور است و تنها سرزمینی در استرالیا است که به عنوان ایالت شناخته نمی‌شود و حقوق یک ایالت کامل را ندارد. 

ایالت قلمرو شمالی استرالیا از سمت شرق با ایالت کوئینزلند، از سمت غرب با ایالت استرالیای غربی و از سمت جنوب با ایالت استرالیای جنوبی مرز مشترک دارد.

مرکز قلمرو شمالی استرالیا شهر داروین است. مساحت تقریبی ایالت قلمرو شمالی  استرالیا در حدود یک میلیون و چهارصد و بیست هزار کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر دویست و سی هزار نفر دارد. پایتخت ایالت قلمرو شمالی استرالیا شهر داروین است. صخره آیرز (از مهمترین آثار طبیعی کشور استرالیا) و چشمه­ های آلیس در ایالت قلمرو شمالی استرالیا واقع می باشند . آب و هوای ایالت قلمرو شمالی استرالیا در انتهای شمالی آن گرمسیری با رطوبت بالا و در بقیه مناطق نیمه خشک با بارندگی اندک است. اقتصاد ایالت قلمرو شمالی استرالیا بر پایه معدنکاری و توریسم می­ باشد.

ایالت قلمرو شمالی استرالیا

آب و هوای قلمرو شمالی استرالیا

قلمرو شمالی استرالیا دارای دو منطقه آب و هوایی متمایز دارد: انتهای شمالی از جمله داروین، آب و هوایی استوایی با رطوبت بالا و دو فصل مرطوب (اکتبر تا آپریل) و فصل خشک (مه تا سپتامبر) دارد. در طول فصل خشک، تقریبا هر روز گرم و آفتابی است و حدود ظهر ۳۰ درصد هم به گرما افزوده می‌شود. بارش باران بین ماه‌های می‌و سپتامبر کم است. در فصل مرطوب، طوفان‌های گرمسیری و بارانهای موسمی‌ دیده می‌شود. منطقه مرکزی کشور بیابانی است شامل بیابان آلیس اسپرینگز و آیزر راک؛ این منطقه نیمه خشک با بارش بسیار کم باران است. در این ایالت استرالیا چیزی حدود ۲۸ پارک ملی وجود دارد.

شهر داروین مرکز ایالت شمالی استرالیا

پایتخت قلمروی شمالی استرالیا شهر داروین می باشد. داروین شهری گرمسیری، زیبا و جذاب است و ساکنان آن از فرهنگهای مختلف و دارای سبک زندگی منحصر به فرد ، ساده و دوستانه می باشند.  در حال حاضر داروین به عنوان شهری مدرن و غنی از نظر فرهنگی شناخته می شود که تاریخچه جالبی دارد و در مسیر تبدیل شدن به دروازه استرالیا به آسیا، با سختی های بسیاری مواجه شده است. این شهر مرکز تجاری قلمرو شمالی نیز می باشد و با داشتن جاذبه های دیدنی فرهنگی و طبیعی، نقش بزرگی در شکوفایی صنعت توریسم در قلمروی شمالی دارد. علاوه بر توریسم، صنعت معدن نیز در این شهر بسیار پر رونق است.

داروین شهری ثروتمند، چند فرهنگی و جوان است که به واسطه صنایع توریسم و معدن، پیشرفت اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرده است. با وجود این که داروین شهری بسیار مدرن است، همچنان حس یک شهر کوچک، ساده و دوست داشتنی را به ساکنان خود القا می کند.

داروین برای مسافران جاذبه توریستی زیادی دارد. قایق ها همواره در اطراف بندر در حرکت هستند و رستوران و بارهای آن محیط منحصر به فردی دارند. موزه ها و گالری های داروین پیشینه این شهر و هنرهای بومیان منطقه را به زیبایی به نمایش می گذارند. یکی از جاذبه های شهر داروین بازار های محلی آن است که در فصل های بدون باران برپا می شوند.

داروین همچنین یک شهر چند ملیتی است و ساکنان آن از بیش از 50 فرهنگ مختلف هستند. همزیستی مسالمت آمیز ساکنان بومی و غیر بومی این شهر نیز به جذابیت آن افزوده است.

برای افرادی که در فکر اقامت دائم در استرالیا هستند، داروین موقعیت های شغلی رو به رشدی دارد.  منابع طبیعی بسیار، پروژه بزرگ نفت و گاز این منطقه و نیز معادن اورانیوم و آهن همگی دورنمای شغلی چشمگیری در این منطقه ایجاد کرده اند. به علاوه، پروژه های ساخت و ساز بسیاری در مرکز شهر داروین در جریان است.

شهر های ساحلی استرالیا

دانشگاه‌ها‌ و کالج‌های برتر ایالت قلمرو شمالی استرالیا

ما در اینجا برای شما متقاضیان عزیز نام 3 دانشگاه و کالج برتر انتخاب شده در سال 2017 در ایالت قلمرو شمالی استرالیا را آورده ایم. این لیست انتخابی بر اساس سه فاکتور زیر صورت گرفته است:

  1. داشتن امتیاز، مجوز و اعتبار لازم از سوی سازمان آموزش عالی کشور استرالیا
  2. ارائه حداقل چهار سال برای دوره کارشناسی (مدرک کارشناسی) و یا مدرک کارشناسی ارشد (استادیار و یا درجه دکتری)
  3. ارائه دوره‌ها به طور عمده در قالب سنتی، حضوری و غیرحضوری

اکنون به ذکر نام و رتبه دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر ایالت قلمرو شمالی می‌پردازیم.

Charles Darwin University

Nungalinya College

Batchelor Institute of Indigenous Tertiary Education

تحصیل در استرالیا

اقتصاد و حمل و نقل در ایالت شمالی استرالیا

اقتصاد این ناحیه تا حد زیادی توسط معدن تامین می‌شود که در تولید انرژی، مواد معدنی و نفت موثر است. تا سال ۲۰۰۶ صادرات این ناحیه ۱۹ درصد بود. بزرگترین کالاهای صادراتی، نفت و گاز، سنگ معدن، کنسانتره و کشاورزی بود. گردشگری نیز یکی از صنایع مهم قلمرو شمالی است. مکانهایی مانند اولورو و کاکادو یکی از مقاصد محبوب برای مسافران داخلی و خارجی است. آبشارها، دشتهای فراخ، فرهنگ بومی‌و حیات وحش نیز از جاذبه‌های توریستی آن هستند.
سرزمین شمالی کم جمعیت ترین ایالت در استرالیا است. با وجود جمعیت پراکنده، شبکه ای از جاده‌ها از جمله دو بزرگراه ملی دارد. بزرگراه استوارت از شمال به جنوب در ارتباط با داروین و آلیس اسپرینگز به آدلاید است. راه اهن آدلاید -داروین با یک خط ریلی جدید، آدلاید را از طریق آلیس اسپرینگز به داروین متصل می‌کند. این ایالت یکی از معدود مکانهای باقی مانده بدون محدودیت سرعت در جاده‌های عمومی‌جهان است. فرودگاه بین المللی داروین برای پروازهای خارجی و داخلی تاسیس شده است. چند فرودگاه کوچکتر نیز برای پرواز‌های داخلی فعالیت می‌کنند.

هر دولت یا ایالتی که به آن علاقه دارید با استفاده از معیار های خود ارزیابی کنید. بیشتر بدانید:

دولت استرالیا (Australian Government)
قلمرو سرمایه استرالیا Australian Capital Territory
نیو ساوت ولز New South Wales
قلمرو شمالی Northern Territory
کوئینزلند Queensland
استرالیای جنوبی South Australia
تاسمانی Tasmania
ویکتوریا Victoria
استرالیای غربی Western Australia

WhatsApp chat