ایالت کوئینزلند استرالیا ( Queensland) نام یکی از ایالت های کشور استرالیا است که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. ایالت کوئینزلند استرالیا از جنوب به ایالت نیوساوت ولز استرالیا و از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا استرالیا محدود می شود. ایالت کوئینزلند (به اختصار Qld)، دومین ایالت بزرگ و سومین ایالت پرجمعیت استرالیا می باشد که در شمال شرق این کشور قرار دارد. ایالت کوئینزلند استرالیا از شرق و شمال به اقیانوس آرام محدود می گردد. کوئینزلند ایالتی وسیع است که مساحت آن اندکی بیشتر از کل مساحت ایران است. پایتخت ایالت کوئینزلند شهر بریزبین است که در جنوب شرقی این ایالت قرار گرفته است. مساحت کوئینزلند ۱۸۵۲۶۴۲ کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می آید. کوئینزلند، جمعیتی بالغ بر 4,560,059 داشته که در طول ساحل و بخصوص در جنوب شرق این ایالت متمرکز هستند.

جنوب کوئینزلند دارای آب و هوای نیمه استوایی است و شمال آن اقلیم استوایی دارد. غرب ایالت و مرکز آن نیز از علفزارها و زمین های نیمه خشک پوشیده شده است. کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه می باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است. فرماندار جاری کوئینزلند Quentin Bryce نام دارد. نام کوئینزلند برگرفته از نام ملکه ویکتوریا ملکهٔ بریتانیا است. برزیزبن مرکز ایالت کوئینزلند یا سرزمین شاهان در کشور استرالیا است. جمعیت کلان شهر بریزبین ۱۸۲۰۴۰۰ نفر است که ۹۸۹۱۵۲ نفر آن در شهر بریزبین و بقیه در شهرهای اقماری آن زندگی می کنند. بریزبین بعد از سیدنی و ملبورن سومین شهر بزرگ استرالیاست. ساختار شهری بریزبین همانند دیگر شهرهای بزرگ استرالیا مشتمل بر مرکز شهر (Central Business District, CBD) و تعداد زیادی محله (Suburb) است.

آب و هوا ایالت کوئینزلند استرالیا

در سراسر ایالت کوئینزلند استرالیا به دلیل وسعت زیاد خود ، تنوع قابل توجهی در آب و هوا دارد. بارش کم و تابستان گرم و مرطوب برای مرکز و غرب کوئینزلند ، فصل مرطوب برای شمال دور و آب و هوای گرم و معتدل در طول نوار ساحلی بخشی از آب و هوای متنوع کویینزلند است. مناطق مرتفع جنوب شرق در اواسط زمستان، دمای زیر نقطه صفر دارند.

اقتصاد و گردشگری ایالت کوئینزلند استرالیا

رونق اقتصادی ایالت کویینزلند استرالیا به گردشگری و صنایع معدن آن وابسته است. بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۲ ، رشد تولید ناخالص دولت کوئینزلند استرالیا ، عملکرد بهتری نسبت به همه ایالات و مناطق دیگر داشته است. صنایع اولیه ایالت کوئینزلند استرالیا عبارت است از: موز، آناناس، بادام زمینی، طیف گسترده ای از میوه های گرمسیری و معتدل، سبزیجات، غلات و حبوبات، پرورش گاو، پنبه، نیشکر، پشم، معادن سنگ، ذغال سنگ، نقره، سرب، روی، طلا و مس. سومین صنعت پیشرو ایالت کوئینزلند، گردشگری است با میلیونها بازدید کننده بین ایالتی و خارجی که برای دیدن مناطق ساحلی گرمسیری آفتابی، جنگلهای انبوه سرسبز و محدوده کوهستانی معتدل و دیدن “بریر ریف  (Barrier Reef)” به عنوان  مشهورترین تپه های مرجانی جهان، پناهگاه های حیات وحش و پارک های جنگلی که در کوئینزلند وجود دارد، می‌آیند.

شهرهای مهم ایالت کوئینزلند استرالیا

  • بریزبن
  • گلد کست
  • تانزویل
  • مکای
  • راکهمپتن
  • سان شاین کست
  • کَنز
  • روما
  • توومبا

بریزبین مرکز ایالت کوئینزلند

بریزبین مرکز ایالت کویینزلند استرالیا با داشتن جمعیتی در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سومین شهر پر جمعیت استرالیاست. این شهر و زمین های اطراف آن که محل زندگی قبایل بومی بود از حدود ۱۷۰ سال پیش به محل سکونت مهاجران سفید پوست تبدیل شده و چندی بعد بطور رسمی بعنوان پایتخت ایالت کویینزلند انتخاب شد. این شهر و رودخانه طویل آن هردو برای احترام به Sir Thomas Brisbane , فرماندار وقت نیوساوت ولز که برای اولین بار در سال ۱۸۲۳ دستور تفحص و شناسایی کویینزلند را داد, Brisbane  نامگذاری شده اند. شهر بریزبن بعد از ملبورن و سیدنی یکی از بی نظیرترین شهرهای کشور استرالیا است که به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای منحصر به فرد معروف است و می توانید از زیباترین مسیرهای طبیعت گردی در اطراف این شهر لذت ببرید. در بریزبین، مردم اغلب در طول هفته کار می‌ کنند و آخر هفته ‌ها را برای تفریح و استراحت کنار ساحل می‌گذرانند.

آب و هوای شهر بریزبن

با توجه به شرایط جغرافیایی که شهر بریزبن در ایالت کوئینزلند دارا هست در اغلب اوقات سال این شهر دارای هوای گرم است و میانگین بیشترین حد دما در بریزبن حدود ۲۶ درجه سانتی گراد است. اما این شهر سالانه پذیرای گردشگران زیادی از سراسر دنیا است به خصوص در ماه های نوامبر تا مارچ که برای به بریزبن بهترین زمان ممکن می باشند. در این ماه ها به راحتی می توانید در آب های این شهر به شنا بپردازید. اما در فصل های پاییز و زمستان دمای هوا کاهش پیدا می کند و نسیم ‌های خنکی می‌ وزد. هوای منطقه در زمستان از حالت گرمسیری فاصله می ‌گیرد، با این وجود، انقدر سرد نیست که نشود با یک ژاکت و پوشش سبک، به راحتی در محیط‌ های بیرونی بخواهید سپری کنید.

دانشگاه های بریزبین

WhatsApp chat